Zamknij

Załupek: jak rozpoznać? Objawy, leczenie załupka na członku

01.06.2021
Aktualizacja: 14.10.2021 22:15
Wizyta u urologa
fot. Shutterstock

Załupek to schorzenie polegające na niemożności sprowadzenia napletka z powrotem na żołądź prącia. Odciągnięty napletek jest zbyt wąski, by założyć go na żołądź. Powoduje to ból, obrzęk, może też prowadzić do martwicy w miejscu ucisku. Jak leczyć załupek?

  1. Załupek - przyczyny
  2. Załupek - objawy
  3. Załupek - leczenie

Załupek to obrzęk żołędzi, czyli stożkowatego zgrubienia na końcu członka i napletka, czyli fałdu skórnego ochraniającego żołądź. Obrzęk jest spowodowany zsunięciem napletka poza żołądź.

Załupek jest przeciwieństwem stulejki - schorzenia polegającego na niemożności całkowitego odprowadzenia napletka z żołędzi prącia.

Załupek - przyczyny

Przyczyną załupka jest zazwyczaj celowe zsunięcie napletka poza żołądź i pozostawienie go tam bez ponownego nasunięcia na żołądź, co ma miejsce podczas badania członka lub wprowadzania cewnika moczowego do cewki moczowej przez lekarza, a także podczas mycia żołędzi i aktywności seksualnej (w tym masturbacji).

Przyczyną może być także stan zapalny żołędzi i napletka, występujący najczęściej u mężczyzn chorujących na cukrzycę.

Załupek - objawy

Najczęstszymi objawami załupka są obrzęk i ból żołędzi, która jest odsłonięta, a także obrzęk i ból napletka, który jest zsunięty pod żołądź oraz ból całego członka, moszny, krocza.

Żołądź może być częściowo lub cała zasiniona, a nawet czarna. Jest to objaw ciężkiego niedokrwienia lub nawet obumarcia żołędzi. Dochodzi do tego wtedy, gdy napletek pozostaje w rowku za żołędzią i powoduje ucisk utrudniający prawidłowy odpływ krwi z żołędzi i napletka. Gdy ucisk jest duży i występują duże lub długotrwałe zaburzenia krążenia krwi, może dojść do martwicy żołędzi i skóry napletka spowodowanej niedokrwieniem.

Dodatkowo w przypadku załupka powstają problemy z codzienną higieną. Pod obrzękniętym, bolesnym napletkiem, którego nie można ruszyć, gromadzi się mastka, czyli wydzielina gruczołów śluzowych, złuszczony nabłonek, mocz oraz bakterie, które je rozkładają. 

Załupek - leczenie

Nie należy samodzielnie naciągać na żołądź napletka, gdy występuje silny ból, a napletek jest wyraźnie zwężony. Obrzęk i ból żołędzi oraz napletka wymagają konsultacji z lekarzem. Jeśli pojawi się zasinienie trzeba niezwłocznie zgłosić się na SOR.

Aby zmniejszyć obrzęk napletka i żołędzi stosuje się kilka metod: zimne okłady, masaż uciskający, okładanie gazikami nasączonymi płynem zmniejszającym obrzęk. 

Po zmniejszeniu obrzęku i zastosowaniu środków przeciwbólowych lekarz zwykle ręcznie ściąga napletek.

Jeśli napletek jest bardzo ciasny, to konieczne może być jego nacięcie chirurgiczne.

Źródło: Medycyna Praktyczna (mp.pl), onkolmed.pl