Zamknij

Zaburzenia erekcji to znak ostrzegawczy. Mogą być sygnałem dwóch groźnych chorób

11.05.2022
Aktualizacja: 11.05.2022 15:54

Zaburzenia erekcji mogą być nie tylko źródłem problemów w życiu seksualnym, ale także sygnałem ostrzegawczym, że w organizmie właśnie rozwija się poważna choroba cywilizacyjna. Mężczyźni nie powinni lekceważyć tego symptomu!

Zaburzenia erekcji a choroby cywilizacyjne
fot. Schutterstock

Zaburzenia erekcji są powszechną dolegliwością wśród mężczyzn – jeden na pięciu ma takie kłopoty w wieku powyżej 40 lat. Oprócz obciążenia psychicznego, jakie mogą wywoływać, zaburzenia erekcji mogą również sygnalizować dwa zagrażające życiu stany chorobowe.

Zaburzenia erekcji mogą ostrzegać o dwóch schorzeniach

Problemy z erekcją (impotencja) są powszechne, a jednak wielu mężczyzn nie zgłasza się na badania. Wynika to z wielu czynników, z których jednym z najczęstszych jest stygmatyzacja. Jeśli jednak kłopoty ze wzwodem pojawiają się często, ważne jest, by poświęcić problemowi uwagę. Może to być bowiem wczesny sygnał ostrzegawczy przed dwoma potencjalnie zagrażającymi życiu schorzeniami, którymi są:

Problemy z erekcją a choroby cywilizacyjne

Specjaliści zwracają uwagę, że zaburzenia erekcji mogą być oznaką chorób, które wpływają zarówno na przepływ krwi, jak i na układ nerwowy. Takimi schorzeniami są właśnie: choroby serca, wysoki poziom cholesterolu, wysokie ciśnienie krwi czy cukrzyca. Mają one wpływ na sposób, w jak krew dociera do penisa, co z kolei powoduje zaburzenia erekcji.
Niezwykle ważne jest więc, aby zwracać uwagę na częstotliwość występowania zaburzeń erekcji, ponieważ może to pomóc w zapobieganiu poważnym problemom sercowo-naczyniowym.

Impotencja ma konkretne przyczyny – dowodzą tego badania

Wyniki badań Brytyjskiego Stowarzyszenia Chirurgów Urologicznych wskazują, że u 90 proc. mężczyzn cierpiących na impotencję występuje przynajmniej jedna fizyczna przyczyna problemu – 40 proc. to choroby układu krążenia, a 33 proc. to cukrzyca.
Natomiast z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów na świecie – każdego roku z tego powodu umiera prawie 18 milionów osób.
Zaburzenia erekcji mogą również wskazywać na schorzenia neurologiczne, takie jak choroba Parkinsona czy stwardnienie rozsiane, które zaburzają przekazywanie impulsów nerwowych z mózgu do penisa.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Express.co.uk