Zamknij

Czy można sobie wyrywać włosy z nosa? To może być niebezpieczne

04.05.2022
Aktualizacja: 04.05.2022 13:35

Wyrywanie włosów z nosa może być bardzo niebezpieczne. Dowiedz się, po co rosną włosy w nosie oraz dlaczego można je jedynie przycinać, a nie wyrywać.

Włosy w nosie - czy można je wyrywać?
fot. Shutterstock
  1. Po co nam włosy w nosie?
  2. Dlaczego czasami włosy w nosie są tak długie?
  3. Czy wolno wycinać włosy w nosie?

Dlaczego włosy rosną w nosie i czy można się ich skutecznie pozbyć? Te pytania dość pojawiają się w mediach społecznościowych, w grupach urodowych. Rzeczywiście włosy w nosie mamy i czasem, gdy są one długie (często u osób starszych), wyglądają bardzo nieestetycznie. Odkładając na bok względy urodowe, zastanówmy się, po co nam włosy w nosie.

Po co nam włosy w nosie?

Skóra w nosie ma tak samo dużo mieszków włosowych, co skóra głowy, a więc włosy w nosie są rzeczą naturalną i – co ważne – potrzebną. Stanowią one naturalny filtr powietrza, zatrzymując i zbierając zanieczyszczenia powietrza, takie jak kurz, pyłki, czy inne cząsteczki, które mogą dostać się do płuc wraz z naszym oddechem. Lepka wydzielina, która również znajduje się w nosie, pomaga przyklejać się tym cząstkom do włosów i nie przedostawać dalej. Zlepki tych pyłów trafiają do błony śluzowej nosa znajdującej się na wewnętrznej ścianie przewodu nosowego, a stamtąd zostają usunięte albo podczas kichania, albo wydmuchiwania nosa, albo poprzez ich połknięcie.

Tak więc włosy w nosie są bardzo potrzebne. Potwierdzają to również różne badania. Okazuje się, że gęsta warstwa włosów w naszych nozdrzach zmniejsza ryzyko rozwoju astmy oraz kataru siennego.

Dlaczego czasami włosy w nosie są tak długie?

Starzenie się organizmu pociąga za sobą wiele zmian, które zachodzą w organizmie. Włosy w nosie stają się dłuższe i grubsze w wyniku procesu zwanego wrażliwością anagenową (faza aktywnego wzrostu włosa) lub długotrwałej ekspozycji na hormony w organizmie. W wyniku tych procesów włosy mogą rosnąć nie tylko w nosie, ale również w uszach czy w brwiach. O wiele częściej ten problem pojawia się u mężczyzn niż u kobiet. 

Czy wolno wycinać włosy w nosie?

Jeśli są one długie i nieestetyczne, to rzeczywiście warto je regularnie przycinać, np. specjalnymi małymi nożyczkami z zaokrąglonymi końcówkami (by nie narazić się na ewentualne ranki) lub trymerem. Nie zaleca się jednak usuwania wszystkich włosów z nosa, poprzez wyrywanie czy woskowanie, bo ich brak może odbić się na zdrowiu. Poza tym wyrywanie lub woskowanie włosów w nosie może prowadzić do ich wrastania, a także do rozwinięcia się stanów zapalnych. Dzieje się tak dlatego, że mieszki włosowe, z których wyrasta włos, są również naturalnym siedliskiem zarazków, które w przypadku naruszenia mieszków łatwiej przenikają do organizmu. Stąd prosta droga do zakażenia organizmu.

– To bardzo niebezpieczne sytuacje, które mogą doprowadzić do zapalenia opon mózgowych, ropni mózgu, a nawet do śmierci – wyjaśniał na łamach „Business Insider" Erich Voigt, amerykański laryngolog z New York University i dodał: – Jest to specyfika układu krwionośnego w tej części twarzy, zwanej nie bez powodu „trójkątem śmierci” (szczególnie podatnej na infekcje). Obszar ten posiada specyficzne unaczynienie żylne, wnikające bezpośrednio do zatoki jamistej w jamie czaszki. Jednym słowem – do mózgu.

Tak więc z medycznego punktu widzenia włosy w nosie powinniśmy zostawić, a z estetycznego punktu widzenia... regularnie je przycinać, ale absolutnie nie wycinać czy wyrywać!

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: health.clevelandclinic.org/ dr Michael Benninger, specjalista od uszu, nosa i gardła/ Business Insider/ Erich Voigt, amerykański laryngolog z New York University