Zamknij

Wypadanie włosów u mężczyzn – jaka jest tego przyczyna?

25.02.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 22:43

Wypadanie włosów u mężczyzn, czyli tzw. męskie łysienie, to bardzo popularna przypadłość. Dowiedz się, jakie są przyczyny wypadania włosów u mężczyzn i w jaki sposób to przebiega. 

Wypadanie włosów u mężczyzn – jaka jest tego przyczyna?
fot. Shutterstock

Wypadanie włosów u mężczyzn bardzo często jest przypadłością dziedziczną. Mieszki włosowe skóry głowy wykazują wówczas zwiększoną wrażliwość na męskie hormony (dihydrotestosteron), a to w rezultacie powoduje wypadanie włosów. Tylko włosy z tyłu i z boków głowy są odporne na działanie metabolitu testosteronu, dlatego to właśnie one są wykorzystywane przy chirurgicznym leczeniu łysienia u mężczyzn, nawet w zaawansowanych stadiach.

Dihydrotestosteron, czyli największy wróg mieszków włosowych

Codziennie mężczyźni tracą do 100 włosów i jest to zjawisko naturalne. Zazwyczaj 90% włosów znajdujących się na skórze ich głowy rośnie i jest w tzw. fazie anagenowej, czyli – w uproszczeniu – fazie wzrostu. Pozostałe 10% włosów przechodzi w fazę spoczynku (fazę telogenu). To właśnie około 100 włosów telogenowych wypada każdego dnia i ustępuje miejsca nowym.

Dihydrotestosteron jest aktywną formą testosteronu – powstaje w wyniku konwersji testosteronu, na który niektóre mieszki włosowe są wyjątkowo wrażliwe. Przez negatywne działanie wyżej wymienionego hormonu z mieszków włosowych wyrasta mniej włosów, a te, które się pojawią, są drobniejsze, delikatniejsze i spada ich żywotność (skraca się faza anagenowa). Ostatecznie wzrost może całkowicie zaniknąć, a to spowoduje trwałą utratę mieszków włosowych – łysinę.

Wzory wypadania włosów w łysieniu typu męskiego

Wypadanie włosów postępuje wraz z wiekiem, a wzór wypadania uzależniony jest od naszych genów. Odpowiedzi na pytanie, jaki kształt przyjmie schemat wypadania włosów na naszej głowie i przede wszystkim, jak bardzo będzie on rozległy, doszukiwać możemy się w historii naszej rodziny.

Łysienie typu męskiego jest najczęstszym rodzajem wypadania włosów. W niektórych przypadkach zaczyna się już po 20. roku życia, jednak najczęściej pierwsze jego oznaki mężczyźni zauważają zaraz po trzydziestce. Typowym schematem wypadania włosów u mężczyzn jest podwyższenie linii włosów, z biegiem lat doprowadzającym do całkowitej łysiny z przodu głowy. W tego typu łysieniu może pojawić się również łysy punkt w tylnych partiach głowy – nazywanych koroną lub po prostu wierzchołkiem głowy. Jeśli wypadanie włosów przejdzie do zaawansowanego etapu, te dwa obszary (przód i wierzchołek) mogą się połączyć, pozbawiając włosów większą część głowy pacjenta. W takiej sytuacji pozostałe na głowie włosy zwykle przyjmują kształt podkowy.

Czas wypadania włosów, czyli jak szybko możemy łysieć

Trudno jest przewidzieć czas, w jakim przebiegnie cały proces wypadania włosów u mężczyzn. U niektórych osób włosy wypadają stosunkowo wolno (w ciągu 15-25 lat), u innych w zdecydowanie szybszym tempie – nawet w ciągu 5 lat. Osoby, które zostały dotknięte problemem łysienia, powinny skontaktować się z lekarzem, aby jak najszybciej zahamować proces wypadania włosów. Niektóre kliniki prowadzą bezpłatne konsultacje online – wystarczy przesłać zdjęcie głowy. Na ich podstawie pacjent uzyska informację, czy jego przypadek kwalifikuje się np. do leczenia farmakologicznego lub przeszczepu włosów metodą FUE.

Dr Artur Kierach jest założycielem Kliniki HairCenter Kierach, w której wykonuje się m.in. przeszczepy włosów metodą FUE.