Zamknij

Sprawdź, czy nie jesteś bezpłodny. Za darmo!

Monika Piorun
27.06.2016 15:07
Sprawdź, czy nie jesteś bezpłodny. Za darmo!
fot. W ramach wakacyjnej akcji Płodny Polak mężczyźni mogą bezpłatnie wykonać badania. Wczesne wykrycie nieprawidłowości pozwala na skuteczną terapię

1,5 miliona par w Polsce boryka się z problemem bezpłodności. W 35% przypadków odpowiada za to słaba kondycja męskich plemników. Do końca lipca w ramach akcji "Płodny Polak" w Warszawie, Białymstoku i Katowicach będzie można wykonać bezpłatne badania nasienia.

Jeśli bezskutecznie starasz się o potomstwo, a do tej pory nie miałeś czasu na profesjonalne sprawdzenie, czy nic Ci nie dolega, skorzystaj z wyjątkowej szansy na darmowe testy płodności dla mężczyzn, które pozwolą sprawdzić ich zdolności prokreacyjne i potencjalne szanse na poczęcie dziecka.

Na podstawie zebranego materiału można tez określić ogólny stan zdrowia panów i sprawdzić, czy w ich narządach rozrodczych nie panuje stan zapalny. Próbka ze spermą podlega ogólnej kontroli koloru, pH, zapachu, lepkości i objętości, jak również ocenie mikroskopowej, gdzie sprawdza się liczbę plemników w milimetrze nasienia, a także ich ruchliwość.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że w ostatnich latach wśród mężczyzn można zauważyć wyraźne obniżenie jakości spermy. Od 1980 roku obowiązujące normy obniżyły się aż o 75% od poziomu 60 mln plemników na 1 ml ejakulatu do 15 mln/1 ml w roku 2010. Część specjalistów wini za to małą aktywność fizyczną i niedotlenienie męskiego organizmu, a także otoczenie sporą ilością elektronicznych urządzeń, niezdrową dietę oraz przewlekły stres.

Przeczytaj: Czym się różni bezpłodność od niepłodności?

Co powinieneś wiedzieć zanim wykonasz badania płodności?

Negatywny wpływ na płodność mężczyzn mogą mieć nie tylko przebyte choroby, urazy, ale też czynniki środowiskowe oraz niewłaściwy styl życia. Badanie nasienia jest bezbolesne, nieinwazyjne i może przynieść cenne informacje odnośnie możliwości poczęcia dziecka. Diagnoza jest niezmiernie ważna, bowiem w przypadku pojawienia się nieprawidłowości, można podjąć odpowiednie metody leczenia, by partnerka mogła zajść w ciążę, a czasem dla poprawy jakości plemników wystarczy zmiana szkodliwych dla nasienia przyzwyczajeń – mówi Piotr Pietrewicz, dyrektor Kliniki Leczenia Niepłodności "Bocian", ekspert kampanii „Płodny Polak”.

– Warto pamiętać, że tylko kilka procent mężczyzn z nieprawidłowym wynikiem nasienia uznaje się za bezpłodnych. W większości przypadków męskiej niepłodności są metody leczenia, które mogą skutecznie doprowadzić do poczęcia dziecka. Żeby jednak zmierzyć się z problemem, trzeba zdawać sobie sprawę z jego istnienia, by podjąć odpowiednie działania. Pierwszym krokiem jest właśnie badanie nasienia. W okresie wakacyjnym mamy nieco więcej czasu dla siebie, warto choć chwilę poświęcić własnemu zdrowiu i skontrolować swoją płodność – przekonuje Piotr Pietrewicz.

Gdzie do końca lipca 2016 można wykonać bezpłatne badania nasienia?

fot.

W ramach wakacyjnej akcji "Płodny Polak" w trzech oddziałach Kliniki Leczenia Niepłodności "Bocian" mężczyźni mogą sprawdzić jakość swoich plemników. Wystarczy się tylko zarejestrować telefonicznie. Za badania nie są pobierane opłaty.

Warszawa: ul. Stawki 2A         tel. 22 634 37 74

Białystok: ul. Akademicka 26    tel. 85 744 77 00
Katowice: ul. Dąbrówki 13        tel. 32 701 04 60

Przed badaniem przez 3 do 5 dni należy zachować wstrzemięźliwość seksualną i powstrzymać się od kontaktów intymnych. Jeśli nie chcemy skorzystać z oddania nasienia do analizy w specjalnie do tego wyznaczonym miejscu, istnieje możliwość pobrania go we własnym mieszkaniu, jednak wiąże się to z koniecznością przetrzymywania go w temperaturze 36,6°C i dostarczenia go w sterylnym pojemniku w ciągu 30 minut do laboratorium. Wyniki badania można odebrać już po 3 godzinach.

fot.

Tylko jeden plemnik może być prawdziwym zwycięzcą...

Nie zapomnijcie wcześniej zadzwonić, by umówić się na badania płodności! Do końca lipca wszyscy mężczyźni mogą z nich skorzystać za darmo.

______

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π