Zamknij

W jakim wieku najlepiej zostać ojcem? To najlepsze okienko czasowe

23.06.2022
Aktualizacja: 23.06.2022 16:05
Najlepszy wiek, by zostać ojcem
fot. Schutterstock

Choć mężczyznom nie zawsze udaje się zaplanować, kiedy zostają ojcami, to naukowcy określili, jaki jest najlepszy wiek na bycie tatą. Okazuje się, że zbyt wczesne ojcostwo może być zagrożeniem dla zdrowia mężczyzny, a zbyt późne – nie sprzyja zdrowiu dziecka. Co warto wiedzieć?

  1. Ile lat ma najstarszy ojciec świata?
  2. Jak tyka zegar biologiczny mężczyzn?
  3. Kiedy jest najlepszy czas na zostanie tatą?
  4. Czym grozi zbyt wczesne ojcostwo?

Wielu mężczyzn uważa, że ich wiek nie ma znaczenia, jeśli chodzi o spłodzenie dziecka, tykanie tzw. zegara biologicznego ich nie dotyczy i jest ważne tylko dla matki. Wraz z wiekiem spada jednak liczba plemników i pogarsza się ich jakość, spada więc męska płodność. Eksperci zauważają, że z biologicznego punktu widzenia najbardziej odpowiedni moment na zostanie ojcem to czas przed 35. rokiem życia. Zbyt wczesne ojcostwo także jednak nie służy panom.

Ile lat ma najstarszy ojciec świata?

Wiek w znacznie mniejszym stopniu wpływa na zostanie rodzicem w przypadku mężczyzn niż kobiet. Ojcami mogą więc zostawać panowie w wieku 50 lat i starsi. Według Księgi Rekordów Guinnessa, najstarszy mężczyzna, który został ojcem, miał w momencie narodzin swojego potomka 92 lata. Naukowcy wskazują jednak, że wiek mężczyzny, podobnie jak wiek kobiety, może mieć wpływ na szanse pary na ciążę. Mężczyźni w wieku powyżej 40 lat mają na to mniejsze szanse niż wcześniej.

Jak tyka zegar biologiczny mężczyzn?

Choć panowie w zasadzie nigdy nie przestają produkować nasienia, nie znaczy to, że ich zegar biologiczny nie tyka. Z wiekiem również sperma podlega zmianom, co zwiększa prawdopodobieństwo uszkodzenia DNA plemników. Może to mieć wpływ na płodność, a także na zdrowie przyszłych dzieci. Badania wykazały, że dzieci ojców „w zaawansowanym wieku” są bardziej narażone na zaburzenia rozwojowe. W badaniu przeprowadzonym w 2010 roku zaobserwowano na przykład, że u potomstwa mężczyzn powyżej 40. roku życia ryzyko wystąpienia zaburzeń ze spektrum autyzmu było pięciokrotnie wyższe niż w ogólnej populacji.

Nie ma wątpliwości, że z wiekiem spada jakość nasienia. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która określiła parametry zdrowej spermy, już około 35. roku życia mężczyzny stopniowo pogarsza się jakość nasienia.

Kiedy jest najlepszy czas na zostanie tatą?

Dla mężczyzny wiek najlepszej płodności przypada między 22. a 25. rokiem życia. Specjaliści sugerują natomiast, że najlepiej jest mieć dzieci przed ukończeniem 35. roku życia. Później męska płodność zaczyna spadać. Jeśli wiek mężczyzny przekracza 45 lat, ryzyko poronienia znacznie się zwiększa, niezależnie od wieku kobiety.

Czym grozi zbyt wczesne ojcostwo?

Czy można być za młodym na zostanie ojcem? Tak! Choć bycie 20-letnim tatą ma swoje zalety (bo np. ma się dużo energii), to jedno z fińskich badań, opublikowane na łamach „Journal of Epidemiology&Community Health”, dowiodło, że może to stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia mężczyzny, choć dopiero wiele lat później.

Naukowcy wykazali, że mężczyźni, którzy zostali ojcami jako 20-latkowie, byli bardziej narażeni na zły stan zdrowia w średnim wieku i wcześniejszą śmierć niż ci, którzy zwlekali z ojcostwem do 30-44. roku życia. Co konkretnie ustalono?

  • Mężczyźni, którzy zostali ojcami w wieku 22 lat, mieli o 26 proc. wyższe ryzyko śmierci w średnim wieku niż ci, którzy zostali nimi, mając 25-26 lat.
  • Panowie, którzy zostali ojcami między 30. a 44. rokiem życia mieli o 25 proc. mniejsze ryzyko wcześniejszej śmierci niż mężczyźni, którzy stali się ojcami w wieku 25-26 lat.

Choć nie było to przedmiotem badań, naukowcy przypuszczają, że posiadanie dziecka we wczesnej dorosłości, gdy nie jest się na to w pełni gotowym, wiąże się ze znacznym stresem psychicznym i finansowym. A to z pewnością ma wpływ na zdrowie.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Reuters.com / Timesofindia.com