Zamknij

Usunięcie prostaty: wskazania. Na czym polega prostatektomia radykalna?

16.09.2021
Aktualizacja: 14.10.2021 21:21
Operacja prostaty - kwalifikacja
fot. Shutterstock

Prostatektomia radykalna to operacja polegająca na usunięciu prostaty. Zabieg ten wykonywany jest u chorych na raka prostaty niskiego i średniego ryzyka. Prostatektomia może być przeprowadzona na trzy sposoby. Dowiedz się, na czym polega operacja usunięcia prostaty. 

  1. Usunięcie prostaty: wskazania do prostatektomii radykalnej
  2. Usunięcie prostaty: przebieg prostatektomii radykalnej
  3. Usunięcie prostaty: rekonwalescencja po prostatektomii radykalnej

Usunięcie prostaty nazywa się prostatektomią radykalną. To operacja wykonywana w leczeniu raka prostaty. 

Rak prostaty występuje bardzo często. Szacuje się, że jest drugim pod względem częstości nowotworem złośliwym rozpoznawanym u mężczyzn w Polsce — częściej diagnozuje się raka płuca.

To nowotwór złośliwy rozwijający się w prostacie, czyli w gruczole krokowym, który znajduje się poniżej pęcherza moczowego, do przodu od odbytnicy, i otacza cewkę moczową. Prostatę mają wyłącznie mężczyźni.

Kiedy i dlaczego usuwa się prostatę? Na czym polega prostatektomia radykalna?

Usunięcie prostaty: wskazania do prostatektomii radykalnej

Prostatektomia radykalna to jedna z podstawowych metod leczenia radykalnego raka prostaty.

Prostatę usuwa się wtedy, gdy ogniska nowotworowe znajdują się wewnątrz prostaty i wtedy, gdy rak nacieka poza granice prostaty lub obejmuje okoliczne węzły chłonne.

Prostatektomię radykalną wykonuje się najczęściej u mężczyzn z rakiem niskiego oraz średniego ryzyka, a także oczekiwaną długością życia powyżej 10 lat.

Usunięcie prostaty: przebieg prostatektomii radykalnej

Prostatektomia radykalna to operacja całkowitego usunięcia gruczołu krokowego wraz z pęcherzykami nasiennymi, a następnie zespolenia pęcherza moczowego z cewką moczową. Podczas operacji wykonywanej z powodu raka prostaty usuwa się też często węzły chłonne z okolic naczyń zasłonowych oraz biodrowych.

W zależności od wskazań i stanu zdrowia pacjenta prostatektomię radykalną można przeprowadzić na trzy sposoby:

  • Metodą klasyczną, czyli poprzez operację chirurgiczną. Zabieg polega na wykonaniu cięcia w podbrzuszu. Urolog usuwa prostatę przy użyciu klasycznych narzędzi chirurgicznych trzymanych w rękach.
  • Laparoskopowo, czyli przez wykonanie kilku nacięć skóry, przez które chirurg wprowadza narzędzia chirurgiczne oraz kamerę wyposażoną w źródło światła. Metoda ta umożliwia szybkie usunięcie całego narządu prostaty, a także węzłów chłonnych.
  • Metodą robotyczną za pomocą nowoczesnego robota da Vinci, który działa w sposób precyzyjny jedynie tam, gdzie jest to niezbędne, nie naruszając zdrowych tkanek, zmniejszając krwawienie okołooperacyjne. Taki zabieg jest mniej inwazyjny dla pacjenta, a czas  rekonwalescencji po operacji jest znacznie krótszy, niż w przypadku dwóch pozostałych metod prostatektomii.

ZOBACZ: Ja, robot. Dr Paweł Salwa o operacjach prostaty metodą da Vinci

Usunięcie prostaty: rekonwalescencja po prostatektomii radykalnej

Po zabiegu zakłada się cewnik i dreny kontrolujące krwawienie. 

Po usunięciu prostaty pacjent przebywa w szpitalu przez ok. 7 dni. 

ZOBACZ:

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Klinika urologii i Onkologii Urologicznej w Lublinie (urologia-lublin.pl)