Czy test ciążowy pomaga w diagnozie raka jądra?

09.10.2019
Aktualizacja: 09.10.2019 14:10
Test ciążowy a rak jądra
fot. Shutterstock

Czy test ciążowy pomaga w diagnozie raka jądra? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Owszem, niektóre nowotwory produkują hormon zwany gonadotropiną kosmówkową, który jest również wytwarzany u kobiet w ciąży przez zarodek. Jednak nie zawsze dodatni wynik testu jest miarodajny. Sprawdź dlaczego.

Czy test ciążowy może być narzędziem diagnostycznym w przypadku raka jąder u mężczyzn? I tak, i nie. Rzeczywiście może być pomocny w diagnozie nowotworu jądra, np. kosmówczaka jądra – jednego z najrzadszych i groźnych odmian tego typu nowotworu. Jednak nie zawsze dodatni wynik testu może świadczyć o chorobie – niektóre testy ciążowe są niezwykle czułe i mogą dawać fałszywie pozytywne wyniki.

Co łączy ciążę i kosmówczaka jądra u mężczyzn?

Raka jądra, np. kosmówczaka jądra, oraz ciążę łączy hormon zwany gonadotropiną kosmówkową, w skrócie hCG (human chorionic gonadotropin). Pojawia się on w organizmie kobiety 6-12 dni po zapłodnieniu. Jest on produkowany przez trofoblast – zewnętrzną warstwę komórek błony płodowej (kosmówki), która wyodrębnia się we wczesnym stadium rozwojowym zarodka. Ale nie tylko. Ten hormon produkują również niektóre nowotwory złośliwe, np. nowotwory germinalne, inaczej zarodkowe, które pojawiają się wewnątrz lub na zewnątrz gonad (jajniki i jądra), a także ciążowe choroby trofoblastyczne (np. rak kosmówkowy).

Jakie są objawy raka jądra?

Mężczyznę powinno zaniepokoić powiększające się jądro, a także ból w obrębie moszny. Niepokojącym objawem jest wyczuwalny guz. Najczęściej powiększone jądro jest twarde i sprawia uczucie ciężkiego, wyraźnie cięższego od drugiego jądra, zazwyczaj jest niebolesne, choć nie jest to regułą.

Testy ciążowe, wymyślone przez Howarda Bearda, są czułe na ludzką gonadotropinę kosmówkową, więc gdy w okienku testu pojawią się dwie kreski... może to oznaczać, że kobieta jest w ciąży, a w przypadku mężczyzny, że może mieć nowotwór. Jednak to tylko hipoteza, którą należy skonsultować z lekarzem. Testy – jak już pisałam powyżej – mogą dawać fałszywie pozytywne wyniki. Ostrzegał przed tym swojego czasu Ted Gansler, patolog z Atlanty, należący do American Cancer Society. Jego zdaniem najlepszym sposobem wczesnego wykrywania nowotworów jąder jest ich regularna obserwacja oraz wizyty u lekarza, najlepiej urologa.

Skąd ta popularność testu ciążowego w przypadku mężczyzn?

Test ciążowy jako metoda diagnozowania nowotworów stał się popularny kilka lat temu, gdy w mediach pojawiła się historia pewnego młodego mężczyzny. Opublikował on w portalu społecznościowych post, w którym pochwalił się dwoma kreskami w teście ciążowym. Jego post większość znajomych rozbawił, jednak wśród nich znalazła się jedna rozsądna koleżanka, która nakłoniła mężczyznę do wizyty u lekarza. Okazało się, że chłopak cierpiał na kosmówczaka jądra. Test ciążowy uratował mu życie.

Rak jądra nie jest częstym nowotworem wśród mężczyzn, ale bardzo często diagnozuje się go u bardzo młodych mężczyzn w wieku 19-21 lat. Drugi szczyt zachorowań przypada między 60.-75. rokiem życia. Wcześnie wykryty, bardzo dobrze rokuje. Niestety w Polsce nadal jest zbyt późno wykrywany. Istotną, wręcz kluczową rolę w diagnostyce tej choroby, odgrywa samobadanie jąder oraz regularne wizyty w urologa.   

Ważne!

Negatywny wynik testu nie daje stuprocentowej pewności, że jesteśmy całkowicie zdrowi. Dlatego ważne jest częste badanie jąder oraz regularne wizyty u lekarza.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.