Zamknij

Ten hormon decyduje o wierności. Jak wazopresyna działa na mężczyzn?

05.10.2021 14:15
Ten hormon decyduje o wierności. Jak wazopresyna działa na mężczyzn?
fot. Shutterstock

Aby miłość dwojga ludzi przetrwała, potrzebne są nie tylko dobre chęci, ale i… odpowiednie stężenie hormonów we krwi. Chodzi o oksytocynę i wazopresynę. Oksytocyna łagodzi ból i uspokaja, u kobiet wywołuje skurcze podczas porodu. Dla mężczyzn ważniejsza jest wazopresyna, która nazywana jest również cząsteczką wierności. Jak wazopresyna działa na mężczyzn i do czego może doprowadzić niedobór tego hormonu?

  1. Wazopresyna –  działanie
  2. Wazoperesyna – dlaczego jest nazywana „hormonem wierności”?
  3. Niedobór wazopresyny – powikłania
  4. Nadmiar wazopresyny – zespół Schwartza-Barttera. Skąd się bierze?

Wazopresyna to hormon antydiuretyczny uwalniany przez zakończenia neuronów w tylnym płacie mózgu. Hormon ten pełni wiele ważnych funkcji w organizmie mężczyzny, a także odpowiada za przywiązanie do partnerki. To właśnie poziom wazopresyny ma kluczowe znaczenie jeśli chodzi o skłonności do poligamii. Jakie są najważniejsze funkcje wazopresyny i co czego prowadzi niedobór lub nadmiar tego hormonu?

Wazopresyna –  działanie

Wazopresyna pełni podstawową rolę w regulacji osmolarności (gęstości) płynów ustrojowych (na przykład moczu), poprzez hamowanie wydzielania wody. Wchłonięta woda pomaga zwiększyć ciśnienie krwi i obkurcza ściany naczyń krwionośnych. Stężenie wazopresyny w organizmie jest związane z działaniem adrenaliny i hormonów płciowych. Do nasilonej produkcji hormonu dochodzi w sytuacjach stresowych, a także gdy wzrasta osmolarność osocza. Wazopresyna jest uwalniana także w trakcie stosunku. Ponadto wazopresyna pełni wiele innych, ważnych funkcji, na przykład:

  • stymuluje produkcję kortyzolu
  • wspiera proces termoregulacji organizmu
  • reguluje poziom hormonu wzrostu
  • bierze udział w produkcji TSH (hormon tarczycy)

Wazoperesyna – dlaczego jest nazywana „hormonem wierności”?

Wazopresyna jest uwalniana za pomocą testosteronu. Działa podobnie jak oksytocyna, która sprzyja tworzeniu się więzi między matką a dzieckiem w pierwszych dniach życia malucha.U mężczyzn wazopresyna odpowiada za mechanizmy obronne w sytuacji zagrożenia, a także wzmacnia uczucie przywiązania do partnerki. Hormon sprawia, że mężczyzna czuje się odpowiedzialny za kobietę i opiekuje się nią.

Wazopresyna wydzielana podczas stosunku, w połączeniu z adrenaliną, wywołuje czułość, pobudza i zachęca do seksu. Duża ilość hormonu we krwi może powodować senność, szczególnie u mężczyzn. Wazopresyna jest uważana za hormon zazdrości, ponieważ jej niedobór może sprzyjać skłonnościom do poligamii, natomiast prawidłowa ilość wazopresyny sprzyja powstaniu silnej więzi między mężczyzną i jego partnerką. Utrzymanie odpowiedniego poziomu wazopresyny we krwi jest możliwe dzięki regularnym stosunkom.

Niedobór wazopresyny – powikłania

Niedobór wazopresyny powoduje chorobę zwaną moczówką prostą. Objawy choroby to wzmożone pragnienie oraz zwiększona ilość produkowanego moczu. Pacjenci cierpiący na to schorzenie wydalają od 3 do 20 litrów moczu dziennie. U chorego mogą wystąpić również zaparcia, zmęczenie i podwyższona temperatura. Moczówka prosta ośrodkowa występuje, gdy organizm nie produkuje wystarczającej ilości wazopresyny, dlatego leczenie polega zwykle na uregulowaniu poziomu hormonu poprzez podawanie leków hormonalnych.

Nadmiar wazopresyny – zespół Schwartza-Barttera. Skąd się bierze?

Zbyt duże stężenie wazopresyny we krwi jest spowodowane chorobą Schwartza-Barttera lub zespołem nieadekwatnego uwalniania wazopresyny (SIADH). W przebiegu choroby Schwartza-Barttera dochodzi do niebezpiecznego zatrzymania wody w organizmie przy jednoczesnym spadku poziomu elektrolitów. Choroba Schwartza-Barttera objawia się nadmierną drażliwością, mdłościami, zaburzeniami nastroju oraz obniżeniem napięcia mięśniowego.  
Jeśli chodzi o zespół nieadekwatnego wydzielania wazopresyny, mogą go wywoływać poważne choroby, takie jak:

Częstą przyczyną zespołu nieadekwatnego uwalniania wazopresyny jest także przyjmowanie niektórych leków (m.in. na cukrzycę i nadciśnienie).
Nadmiar wazopresyny zwykle leczy się objawowo. Jeżeli jest spowodowany infekcjami, leczenie polega na zwalczeniu drobnoustrojów. Osoby zmagające się z nadmiarem wazopresyny powinny ograniczyć ilość spożywanych płynów.

Zobacz także

Źródło: pacjent.gov.pl, enel.pl