Zamknij

Jak radzić sobie z upałem? Mężczyźni bardziej zagrożeni

Nina Czochara
24.07.2015 16:56
Jak radzić sobie z upałem? Mężczyźni bardziej zagrożeni
fot. Upały zabójcze dla mężczyzn

Na zamówienie Instytutu na rzecz Ekorozwoju powstał raport dotyczący wpływu fali upałów na śmiertelność mieszkańców Warszawy. Okazuje się, że panowie są bardziej zagrożeni podczas gorących dni niż panie. Dlatego też powinni na siebie szczególnie uważać. 

Upały są bardzo niebezpieczne. Potwierdzają to kolejne badania naukowe. Te przeprowadzone w 2015 r. objęły mieszkańców Warszawy. Wynika z nich, że dzienny poziom umieralności jest aż o kilkanaście procent wyższy w dni upalne, w porównaniu z dniami po prostu słonecznymi. 

Więcej mężczyzn ginie z powodu upałów

Te same badania pokazują, że to panowie giną częściej w gorące dni. Porównano dzienną umieralność kobiet i mężczyzn w upalne dni i te zwyczajnie ciepłe. Ustalono, że w badanym okresie, w całej populacji Warszawy, umieralność wzrosła o 13,8 procent. Śmiertelność mężczyzn w tym samym czasie wzrosła o 17,2 proc. 

Polacy wolą mrozy

- W Polsce jesteśmy dość dobrze przygotowani na silne mrozy, ale na fale gorąca już nie. Powinniśmy już teraz przyzwyczajać się do tych warunków, wypracować lokalne strategie przygotowania do zmian klimatu i podjąć nowe rodzaje działań. Pomocą w przezwyciężeniu upałów mogą być kurtyny wodne, fontanny, publiczne poidełka z wodą, tworzenie i aranżacja zieleni miejskiej tak, aby uzyskać jak najwięcej cienia w letnie dni. Warto też pomyśleć o lepszej izolacji budynków, która chroni nas nie tylko przed chłodem w zimie – komentuje wyniki badania dr Wojciech Szymalski z Instytutu na rzecz Ekorozwoju.

Jak radzić sobie z upałem?

W gorące dni nie należy wychodzić na słońce w godzinach 12-17; to właśnie wtedy temperatura jest najwyższa. Jeżeli już musimy wyjść, pamiętajmy, że zabrać ze sobą nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne. Najważniejsze jest uzupełnianie płynów - nawet do 4 litrów dziennie. Można również ochłodzić się w basenie: 

Specjaliści analizowali dane dotyczące umieralności mieszkanek i mieszkańców Warszawy w latach 2008-2013.

Źródło: www.adaptcity.pl