Seks w starszym wieku ma gorszy wpływ na zdrowie mężczyzn niż kobiet

Monika Piorun
08.09.2016 19:00
Seks w starszym wieku ma gorszy wpływ na zdrowie mężczyzn niż kobiet
fot. Seks w starszym wieku ma gorszy wpływ na mężczyzn niż na kobiety

Wprawdzie miłości nigdy za wiele, ale okazuje się, że w przypadku osób starszych seks bardziej służy paniom niż ich partnerom, jeśli są w podobnym wieku. Aktywne seksualnie staruszki rzadziej cierpią na choroby serca i mają prawidłowe ciśnienie krwi w przeciwieństwie do panów, którzy z powodu rozwiązłości na starość obciążeni są wyższym ryzykiem zawału i udaru mózgu.

Naukowcom z Uniwersytetu Michigan w USA udało się udowodnić, że uprawianie seksu w podeszłym wieku może mieć zupełnie różny wpływ na zdrowie w zależności od płci. Wyniki ich badań opublikowanych na łamach Journal of Health and Social Behaviour wskazują, że większą korzyść z uprawiania miłości w okresie starczym mogą odnosić kobiety niż mężczyźni.

Po przeanalizowaniu wyników badań ponad 2 tys. osób w wieku od 57 do 85 lat pod kątem parametrów związanych z pracą ich serca, stanem krwi oraz mięśni okazało się, że częsty seks ma znakomity wpływ na zdrowie kobiet, w przeciwieństwie do mężczyzn, którym miłosne igraszki (co najmniej raz w tygodniu) grożą wyższym ryzykiem chorób serca i problemami z układem krążenia. W porównaniu do panów, którym nie zdarza się tak często uprawiać seksu, prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego jest wśród nich aż dwukrotnie wyższe.

Płeć ma znaczenie

love
fot. Pexels.com

Eksperci uważają, że w miarę upływu lat mężczyznom trudniej jest osiągać satysfakcję seksualną. Osiągnięcie orgazmu prowadzi u nich do znacznego obciążenia układu krążenia, a leki brane na zwiększenie sprawności w łóżku mogą przyczynić się do poważnych problemów z sercem.

Z kolei starsze panie dzięki uprawianiu seksu w podeszłym wieku osiągają same korzyści zdrowotne. Hormony uwalniane podczas orgazmu mogą nie tylko pozytywnie wpływać na ich samopoczucie, ale też znacznie ograniczać wszelkie dolegliwości związane z układem krążenia oraz zmniejszać napięcie powodowane nadmiernym stresem, przy okazji znakomicie rozładowując nadmiar negatywnych emocji.

Seks w starszym wieku ewidentnie bardziej służy kobietom niż mężczyznom. Czy to z tego powodu to właśnie płeć piękna żyje dłużej? Kto wie...

Przeczytaj: Dlaczego kobiety żyją coraz dłużej? Bo rodzą coraz mniej dzieci!

18ix0nsboln7qjpg
fot.jezebel.com

___

Redakcja Zdrowo Bardzo/π