Zamknij

Samobadanie jąder: praktyczny poradnik. Jak badać jądra w domu?

25.01.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 21:37

Samobadanie jąder to łatwe, szybkie i zupełnie nieinwazyjne badanie, które powinien wykonywać każdy mężczyzna przynajmniej raz w miesiącu. Samodzielne badanie jąder pozwala na wykrycie niepokojących zmian, guzków, zgrubienia, obrzęku, które mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie. Samobadanie umożliwia wykrycie raka i innych chorób jąder we wczesnym stadium zaawansowania.

Samobadania jąder to podstawowe badanie profilaktyczne
fot. Shutterstock

Samobadanie jąder polega na oglądaniu i dotykaniu worka mosznowego. To podstawowe badanie pozwalające na szybkie wykrycie nowotworów jąder.  

Samodzielne, systematyczne badanie jąder jest najskuteczniejszą metodą wykrywania wszelkich zmian i nieprawidłowości w obszarze jąder. To prosta i dostępna dla każdego mężczyzny metoda badania, która może uratować życie.

Nie każda zmiana to rak, ale z każdą trzeba zgłosić się do lekarza. Wszelkie nieprawidłowości w budowie, wyglądzie i odczuwaniu powinny być konsultowane z lekarzem. To jedyna szansa na postawienie wczesnej diagnozy.

Jak badać jądra samodzielnie? Poradnik krok po kroku:

  • Zapoznaj się z budową swoich jąder. Szczególnie z podwrózkiem nasiennym i najądrzem.
  • Badaj jądra w trakcie lub po ciepłej kąpieli, gdy mięśnie moszny są rozluźnione.
  • Złap jedno jądro przy pomocy obu dłoni.
  • Sprawdź jądro, delikatnie obracając je między kciukiem a pozostałymi palcami, delikatnie uciskając – jądro powinno być gładkie i nie powinno się odczuwać bólu podczas badania.
  • Szukaj zgrubień i zmian w wyglądzie – jedno jądro jest naturalnie mniejsze od drugiego, ale jądra nie powinny być spuchnięte, czerwone, obrzmiałe, bolesne.

Właściwe badanie zajmuje ok. 3-5 minut. Powinno być wykonywane raz w miesiącu.

Co powinno zaniepokoić?

Pamiętaj, jądra są podobnej wielkości, ale jedno przeważnie jest nieco mniejsze od drugiego, to normalne. Jądra nie są na tym samym poziomie, jedno z nich jest niżej ułożone od drugiego, co najlepiej można zauważyć w pozycji stojącej.

Zgłoś się do lekarza, jeśli podczas samobadania zauważysz:

  • guzek lub jakiekolwiek zgrubienie na powierzchni jądra;
  • zmiany w wielkości jądra;
  • bolesność jądra w czasie dotykania;
  • dyskomfort lub ciągnięcie w obrębie moszny lub pachwiny.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: movember.org.pl; odwazni.com