Oceń
Samobadanie jąder polega na oglądaniu i dotykaniu worka mosznowego. To podstawowe badanie pozwalające na szybkie wykrycie nowotworów jąder.
Samodzielne, systematyczne badanie jąder jest najskuteczniejszą metodą wykrywania wszelkich zmian i nieprawidłowości w obszarze jąder. To prosta i dostępna dla każdego mężczyzny metoda badania, która może uratować życie.
Nie każda zmiana to rak, ale z każdą trzeba zgłosić się do lekarza. Wszelkie nieprawidłowości w budowie, wyglądzie i odczuwaniu powinny być konsultowane z lekarzem. To jedyna szansa na postawienie wczesnej diagnozy.
Jak badać jądra samodzielnie? Poradnik krok po kroku:
- Zapoznaj się z budową swoich jąder. Szczególnie z podwrózkiem nasiennym i najądrzem.
- Badaj jądra w trakcie lub po ciepłej kąpieli, gdy mięśnie moszny są rozluźnione.
- Złap jedno jądro przy pomocy obu dłoni.
- Sprawdź jądro, delikatnie obracając je między kciukiem a pozostałymi palcami, delikatnie uciskając – jądro powinno być gładkie i nie powinno się odczuwać bólu podczas badania.
- Szukaj zgrubień i zmian w wyglądzie – jedno jądro jest naturalnie mniejsze od drugiego, ale jądra nie powinny być spuchnięte, czerwone, obrzmiałe, bolesne.
Właściwe badanie zajmuje ok. 3-5 minut. Powinno być wykonywane raz w miesiącu.
Co powinno zaniepokoić?
Pamiętaj, jądra są podobnej wielkości, ale jedno przeważnie jest nieco mniejsze od drugiego, to normalne. Jądra nie są na tym samym poziomie, jedno z nich jest niżej ułożone od drugiego, co najlepiej można zauważyć w pozycji stojącej.
Zgłoś się do lekarza, jeśli podczas samobadania zauważysz:
- guzek lub jakiekolwiek zgrubienie na powierzchni jądra;
- zmiany w wielkości jądra;
- bolesność jądra w czasie dotykania;
- dyskomfort lub ciągnięcie w obrębie moszny lub pachwiny.
Źródło: movember.org.pl; odwazni.com
Oceń artykuł