Przypomnij TACIE o prosTACIE - akcja z okazji Dnia Ojca

23.06.2017 11:44
Przypomnij tacie o protacie
fot. Shutterstock

Wszyscy życzymy dziś naszym ojcom zdrowia, szczęścia i pomyślności. Niewielu z nas zdaje sobie jednak sprawę z tego, że zwykle to czyny są ważniejsze niż słowa. Zadbajmy o to, by nasi ukochani mężczyźni regularnie wykonywali badania, które mogą im uratować życie!

Panowie nie zawsze są równie skrupulatni w dbaniu o własny organizm, co płeć przeciwna. Niestety wielu z nich odwleka wizyty u lekarzy, przez co poważne dolegliwości wykrywane są u nich zwykle dosyć późno.

Jednym z najbardziej typowych przypadłości wśród mężczyzn są problemy z prostatą. Do ich zdiagnozowania obecności niepokojących guzków pomocne może okazać się samobadanie jąder, które dorośli panowie powinni wykonywać raz w miesiącu. W przypadku czterdziestolatków potrzebne są jednak nieco bardziej specjalistyczne badania PSA, przeprowadzone przez doświadczonych urologów i powtarzane tak często, jak zaleca je specjalista.

Osoby, które obciążone są wysokim obciążeniem rodzinnym (tzn. tacy, których ojciec, dziadek lub brat chorowali na raka prostaty), powinny rozpocząć regularne wykonywanie badań kontrolnych od 40. roku życia - a jeśli mają jakiekolwiek problemy z oddawaniem moczu - powinni zgłosić się na badania jeszcze wcześniej (niezależnie od wieku). 

Objawy problemów z prostatą

 • utrudnione oddawanie moczu, trudności z opróżnieniem pęcherza
 • pieczenie, pobolewanie lub szczypanie w okolicach dolnej części brzucha
 • zauważany węższy strumień moczu, oddawanie uryny w postaci niewielkich kropli
 • częste oddawanie moczu w ciągu dnia z powodu podrażnień
 • gwałtowne parcie na mocz i nietrzymanie moczu
 • konieczność kilkakrotnego oddawania moczu w ciągu nocy
 • obwód w pasie szerszy niż 94 cm

Jak wykryć raka prostaty?

Pomocne może okazać się:

 • ogólne badanie moczu
 • badanie krwi i określenie poziomu PSA w surowicy (antygenu sterczowego) a także keratyniny i elektrolotów
 • badanie USG układu moczowego
 • ocena zalegania moczu w pęcherzu po opróżnieniu (mikcji)

Warto pamiętać, że wraz z wiekiem, z powodu znacznego przyrostu komórek zlokalizowanych w wewnętrznej części gruczołu prostaty, u niemal wszystkich mężczyzn dochodzi do łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Nie wszystkie objawy problemów z układem moczowym mogą świadczyć o zmianach nowotworowych, dlatego do ich zdiagnozowania niezbędna jest ocena lekarza specjalisty i przeprowadzenie szczegółowych badań kontrolnych.

Stowarzyszenie Mężczyzn z Chorobami Prostaty "GLADIATOR" im. Tadeusza Koszarowskiego w ramach akcji "Przypomnij TACIE o prosTACIE" z okazji Dnia Ojca zachęca wszystkich panów do systematycznych wizyt u urologa i wykonywania niezbędnych badań kontrolnych, które mogą pomóc im we wczesnym rozpoznaniu raka stercza.

ZOBACZ TAKŻE: