Dlaczego młodzi, zdrowi mężczyźni nie powinni palić marihuany?

Monika Piorun
08.09.2017 17:21
Dlaczego młodzi, zdrowi mężczyźni nie powinni palić marihuany?
fot. Value Stock Images/East News

Regularne palenie marihuany może wyraźnie osłabiać jakość męskiego nasienia - udowodnili kanadyjscy naukowcy. Liczba plemników osób, które palą tę używkę kilka razy w tygodniu zmniejsza się aż o jedną trzecią.

Choć marihuana może mieć korzystny wpływ na łagodzenie bólu u osób cierpiących na poważne, przewlekłe choroby i pomagać pacjentom z objawami depresji, to jednak w przypadku w pełni zdrowych mężczyzn może wykazywać negatywne działanie.

Regularne palenie marihuany uszkadza jakość męskiego nasienia

Jak wykazał Victor Chow z University of British Columbia w Vancouver - systematyczne palenie marihuany ma szkodliwy wpływ na plemniki.

Nie dość, że ich ilość wyraźnie się zmniejsza (zdaniem badaczy nawet o jedną trzecią), to na dodatek stają się dużo mniej aktywne. Męskie nasienie staje się pod wpływem tej używki niemal niezdolne do zapłodnienia komórki jajowej.

Plemniki są tak ospałe i powolne, że zamiast podążać w jednym kierunku, czyli prosto do celu, jakim jest komórka jajowa, zaczynają wykonywać ruch okrężny.

Zobacz także

weed
fot. amigosdelcannabis, flickr.com, CC BY 2.0

Po marihuanie nawet plemniki są "na haju"

U osób, które systematycznie palą marihuanę, plemniki zamiast poruszać się po linii prostej, dosłownie zataczają się i pływają dookoła.  

Zmiany te można zauważyć wyraźnie u młodych mężczyzn, którzy systematycznie palą marihuanę jedynie dla rozrywki, nie w celu uśmierzenia bólu związanego z chorobą - złośliwym nowotworem czy poważną depresją.

Już wcześniejsze badania opublikowane m.in. na łamach "Human Reproduction" oraz "American Journal of Epidemiology" wskazywały, że systematyczne palenie marihuany przez panów może wpływać na tzw. morfologię plemników - osłabiać ich sprawność i uszkadzać ich budowę, przez co stają się mniej zdolne do zapłodnienia komórki jajowej partnerki.

Zobacz także

Jedna trzecia plemników mniej - tylko przez palenie marihuany

W jednym milimetrze spermy podczas wytrysku powinno się znajdować przeciętnie około 15 mln plemników. Szacuje się, że u zdrowych mężczyzn około 25-30 proc. (od 3,75 do 4,5 mln) plemników jest zdolnych do tego, by zapłodnić komórkę jajową. Przez systematyczne palenie marihuany ilość takich plemników może się jeszcze zmniejszyć o jedną trzecią - szanse na poczęcie potomka mogą się więc przez to drastycznie zmniejszyć.

Zobacz także

Czy inne używki podobnie wpływają na męską płodność?

Co ciekawe nie udało się potwierdzić podobnych zależności w przypadku innych używek - tj. alkohol i papierosy. Choć do uznania, że palenie marihuany przez mężczyzn jest jedną z przyczyn powszechnego w ostatnich latach problemu bezpłodności jeszcze długa droga, to jednak w przypadku par starających się o dziecko, warto rozważyć odstawienie tej używki na etapie starania się o potomstwo.

Zobacz także

Zagłosuj

Czy popierasz legalizację marihuany?

Liczba głosów:

źródło: IFL Science

________

zdrowie.radiozet.pl/π