Zamknij

Chcesz zostać ojcem? Nie żałuj sobie pomidorów

09.10.2019 14:53

Dieta bogata w pomidory może pomóc w walce z epidemią niepłodności męskiej – donoszą brytyjscy naukowcy. Dowiedz się dlaczego. 

niepłodność męska
fot. Shutterstock

Likopen, czyli związek z grupy karotenów odpowiadający za czerwoną barwę pomidorów, poprawia parametry nasienia – poinformowali naukowcy z Sheffield, dokładając cegiełkę do wciąż słabo wypełnionego worka pomysłów na walkę z męską niepłodnością.

Sekret diety śródziemnomorskiej

Likopen od lat typowany jest na jeden ze składników eliksiru młodości. To właśnie jemu prozdrowotną sławę zawdzięcza m.in. dieta śródziemnomorska, która uznawana jest za najzdrowszą dietę na świecie.

W 2015 roku naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge poinformowali, że suplementacja likopenem o ponad 50 proc. poprawia funkcjonowanie komórek śródbłonka, czyli wewnętrznej wyściółki naczyń krwionośnych u osób z chorobami naczyniowymi. Teraz okazuje się, że likopen korzystnie wpływa także na komórki rozrodcze.

Co ciekawe, najwięcej dobrego likopenu znajduje się w pomidorach przetworzonych, m.in. w soku, przecierze i sosie pomidorowym, o wiele więcej niż w pomidorach świeżych.

Niepłodność męska leczenie

Naukowcy z Sheffield przeprowadzili 12-tygodniowe badanie z udziałem 60 mężczyzn. Jednej grupie podawano 14 mikrogramów likopenu dziennie, podczas gdy druga grupa dostawała placebo.

Po sześciu i dwunastu tygodniach zbadano plemniki uczestników badania. Choć nie zaobserwowano różnicy w ilości i żywotności plemników, były one wyraźnie bardziej ruchliwe u mężczyzn przyjmujących likopen. Wyniki opublikowano w European Journal of Nutrition.

Naukowcy podkreślają, że choć grupa badawcza była niewielka, wyniki są obiecujące, tym bardziej że współczesna medycyna wciąż niewiele ma do zaoferowania parom bezskutecznie starającym się o dziecko, w których problemem jest tzw. czynnik męski.

Źródło: bbc.com