Zamknij

Pizza, tosty, carbonara – nie serwuj mężowi raka

24.10.2019 10:30

Dorośli mężczyźni powinni unikać nabiału. Spożywanie dużych ilości mleka, sera i jogurtów podwyższa ryzyko raka prostaty nawet o 76 procent – wynika z dużych przekrojowych badań na ten temat. 

Dorośli mężczyźni powinni ograniczać nabiał
fot. Shutterstock

Dwie metaanalizy danych wykazały, że regularne spożywanie nabiału przez mężczyzn wiąże się z podwyższonym ryzykiem rozwoju raka prostaty. Tego typu zestawienia są o tyle wiarygodne, że obejmują różne badania i prowadzone są na dużej grupie badanych. W tym wypadku pod uwagę wzięto aż 47 różnych raportów, a dane medyczne pochodziły od ponad miliona badanych.

Z raportu wynika, że mężczyźni, którzy regularnie spożywają produkty nabiałowe, takie jak mleko, masło, jogurty czy ser, są nawet o 76 proc. bardziej narażeni na rozwój raka prostaty od mężczyzn, którzy nabiał spożywają w znikomych ilościach. Natomiast stosowanie diety wegańskiej przez mężczyzn wiązało się ze spadkiem ryzyka raka prostaty o 35 proc. Wyniki opublikowano Journal of the American Osteopathic Association.

O ile mleko i jogurty rzadko znajdują się na short liście ulubionych produktów spożywczych u mężczyzn, o tyle ser, zwłaszcza w postaci roztopionej, to produkt powszechnie stosowany w codziennej diecie. Uważać powinni szczególnie miłośnicy pizzy, cheesburgerów, zapiekanek i tostów.

Rak prostaty jest drugim co do częstości występowania (tuż po raku płuc) nowotworem złośliwym rozpoznawanym u mężczyzn w Polsce. Lekarze alarmują, że w ciągu ostatniej dekady liczba zachorowań na raka prostaty w Polsce się podwoiła.

Źródło: express.co.uk