Zamknij

Szokujące odkrycie: bliźnięta różnej płci nie są w tym samym wieku

12.10.2022 09:37

Bliźnięta płci męskiej są średnio o rok starsze od swoich sióstr-bliźniaczek - wynika z badań fińskich naukowców. Jak to możliwe?

Mężczyźni szybciej się starzeją
fot. Ana del Castillo/Shutterstock

Uczeni od lat próbują rozwikłać mechanizmy starzenia się organizmu. Mężczyźni w Polsce żyją średnio 71,8 roku, osiem lat mniej od kobiet. W innych krajach zachodnich jest podobnie. Choć różnica jest nieco mniejsza, to wciąż kobiety żyją dłużej. Z czego to wynika? - głowią się naukowcy i prezentują kolejne teorie.

Wenus vs Mars

Nowe światło na kwestię różnic pomiędzy starzeniem się kobiet i mężczyzn rzucają nowe badania uczonych z Uniwersytetu Jyväskylä w centralnej Finlandii. Żeby jak najbardziej zawęzić pole badawcze, zastosowali oni rzadki manewr: przebadali bliźnięta różnej płci.

Ochotników podzielono na dwie grupy, zgodnie z wiekiem metrykalnym: 21-42 lata i 50-76 lat. Pod uwagę wzięto m.in.: stopień wykształcenia, wskaźnik BMI, palenie tytoniu, spożywanie alkoholu i poziom aktywności fizycznej. Do pomiaru wieku biologicznego wykorzystano zegary epigenetyczne - bardzo dokładne algorytmy, pozwalające ocenić poziom metylacji DNA w próbkach krwi. Wnioski były zaskakujące.

Bliźniaki płci męskiej były mniej więcej rok starsze od swoich sióstr-bliźniaczek. "Zaobserwowaliśmy różnicę w tempie starzenia się płci, która nie została wyjaśniona czynnikami związanymi ze stylem życia” – potwierdziła współautorka badania dr Anna Kankaanpää.

Na razie nie udało się wyjaśnić przyczyn tego zjawiska. Badacze podejrzewają, że różnice w tempie starzenia się organizmu mogą wynikać z większej masy ciała mężczyzn lub różnic hormonalnych.

Źródło: news-medical.net