Zamknij

Mężczyznom, którzy szybko siwieją, grożą choroby serca

Monika Piorun
13.04.2017 17:52

Naukowcy z Egiptu przekonują, że panowie, którzy przedwcześnie siwieją, częściej cierpią na miażdżycę i są obarczeni wyższym ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego.

fot. East News

Siwe włosy mogą dodawać mężczyznom powagi i z pewnością mają sporo uroku, ale nie oznaczają nic dobrego dla ich serca. Choć specjaliści od wizerunku publicznego odradzają mężczyznom tuszowanie siwizny i przekonują, że dzięki niej nabierają w oczach społeczeństwa wiarygodności, to jednak ostatnie odkrycia egipskich kardiologów są mniej optymistyczne. Dlaczego?

Po przebadaniu 545 dorosłych mężczyzn za pomocą tomografii komputerowej naukowcy z Kairu ustalili, że panowie, którzy zbyt szybko siwieją, mogą być bardziej narażeni na miażdżycę tętnic wieńcowych oraz można wśród nich zaobserwować wyższe ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego.

Badanych sklasyfikowano według 5-stopniowej skali (od lekkiej po mocną siwiznę). Okazało się, że już trzeci stopień siwizny (oznaczający mniej więcej tą samą ilość włosów w naturalnym kolorze w stosunku do włosów siwych) można było powiązać ze zwiększonym ryzykiem rozwoju choroby wieńcowej. Panowie, którzy byli najbardziej narażeni na to schorzenie, mieli najwięcej siwych włosów. Potwierdzało się to u wszystkich uczestników badania - bez względu na wiek, zarówno u młodych, jak i starszych mężczyzn.

Z czego to wynika? Jak wyjaśnia autorka badania - dr Irini Samuel - lekarz kardiolog z Uniwersytetu w Kairze:

Mechanizmy biologiczne, które doprowadzają zarówno do rozwoju miażdżycy, jak i powstania pierwszych siwych włosów, są bardzo podobne i nasilają się wraz z wiekiem. Nasze odkrycie może wskazywać na to, że siwizna może obrazować wiek biologiczny naszego organizmu i stanowić czynnik ostrzegawczy wskazujący na zwiększone ryzyko chorób serca.

Nawet jeśli panowie nie obserwują u siebie żadnych niepokojących objawów, ale na ich głowie mimo młodego wieku zaczynają się pojawiać siwe włosy, powinni regularnie badać serce. 

Do ostatecznego potwierdzenia związku pomiędzy przedwczesnym siwieniem a chorobą wieńcową potrzeba jeszcze dalszych badań we współpracy z dermatologami i ustalenia, jaki wpływ na to zjawisko mogą mieć czynniki genetyczne i środowiskowe oraz nasza płeć. - Na razie nie zaszkodzi jednak zachęcać panów, na których skroniach zaczynają się skrzyć srebrzyste pasemka, do systematycznych badań u kardiologa - przekonują naukowcy.

Zobacz także

________

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π