Czy męska broda jest brudniejsza od psiej sierści?

09.09.2019
Aktualizacja: 21.12.2019 10:55
Broda a sierść psa - wyniki badań

Niestety odpowiedź na to pytanie jest niekorzystna dla brodaczy. Badanie opisane kilka miesięcy temu w czasopiśmie naukowym European Radiology sugeruje, że w ich zaroście może być więcej bakterii zagrażających zdrowiu niż w psiej sierści.

Badanie przeprowadzono w Szwajcarii w klinice Hirslanden. Zaproszono do niego 18 mężczyzn oraz 30 psów. Z ich bród oraz sierści pobrano próbki. Badano nie tylko liczbę patogenów znajdujących się we włosach i sierści badanych, ale również i to, czy są one niebezpieczne dla zdrowia. Ponadto wszystkim ochotnikom zrobiono wymaz z policzka oraz sprawdzono, jak bardzo zanieczyszczony jest aparat MRI oraz jego okolica pobadaniu ludzkiego i psiego pacjenta.

Wyniki były zaskakujące. Okazało się, że brodaci panowie mają w swoim zaroście więcej bakterii niż psy w sierści i - co również było zaskakujące - więcej patogenów zagrażających zdrowiu. U każdego z brodatych mężczyzn w wieku od 18 do 76 lat stwierdzono wysoką liczbę drobnoustrojów, a u 7 z nich odkryto nawet śmiertelnie niebezpieczne bakterie. W przypadku psów wysoki poziom drobnoustrojów występował u 23 osobników, u pozostałych 7 poziom bakterii określono jako umiarkowany.

Czy rzeczywiście brody męskie są brudniejsze od sierści psa? To nie jest takie oczywiste, choć oczywiście nikt nie kwestionuje wyników badań szwajcarskich naukowców. Zdaniem badaczy wszystko zależy od posiadacza brody i jego podejścia do higieny. Brody same w sobie nie są niehigieniczne, pod warunkiem są zadbane i często myte. Wszyscy są jednak zgodni, że badanie należy powtórzyć, ale na większej liczbie ochotników, zarówno tych psich, jak i ludzkich.

Badanie przeprowadzono, by sprawdzić, czy zwierzęta i ludzie mogą korzystać z tych samych urządzeń do rezonansu magnetycznego (chodzi o skaner MRI). Jednak to badanie nie dało jasnej odpowiedzi na to pytanie. Dlaczego? Owszem okazało się, że w skanery rezonansu magnetycznego były bardziej zanieczyszczone po obecności brodatych mężczyzn niż psów... ale jak się okazało, po zwierzętach bardziej skrupulatnie przykładano się do czyszczenia tych urządzeń.  

Źródło: European Radiology