Zamknij

Menopauza u mężczyzn: wczesne objawy przekwitania. Psychika i wygląd

26.02.2021
Aktualizacja: 02.07.2021 08:41

Odpowiednikiem menopauzy u mężczyzn jest andropauza, która tak samo, jak u kobiet charakteryzuje się zaburzeniami gospodarki hormonalnej. O tym, na czym polega, jakie są jej objawy i skutki, opowiada lek. Sylwia Kuźniarz-Rymarz, specjalista endokrynolog krakowskiego Centrum Medycznego Sublimed, laureata plebiscytu Gala Beauty Stars.

Mężczyzna w średnim wieku
fot. Shutterstock

Menopauza u mężczyzn, czyli andropauza, ma taki sam mechanizm jak u kobiet, bo hormony wpływają na mężczyzn w takim samym stopniu, jak na kobiety. Na obie płcie oddziałują te same związki, a różnica tkwi wyłącznie w ich proporcjach. U kobiet przeważają estrogeny, natomiast u mężczyzn główną rolę odgrywa testosteron mający zasadniczy wpływ na całokształt ich męskości. To on najsilniej determinuje działanie układu hormonalnego.

Do zaburzeń hormonalnych u panów dochodzi wtedy, kiedy mają oni za mało testosteronu lub zbyt dużo estrogenów. Taka konfiguracja może być poważnym problemem, ponieważ testosteron ma ogromny wpływ na kształtowanie się płci męskiej już w czasie ciąży. Przez obecność testosteronu we właściwym stężeniu determinowane są zarówno cechy fizyczne, jak i psychiczne mężczyzny.

Menopauza u mężczyzn - pierwsze objawy przekwitania

Hipogonadyzm, czyli problem obniżonego poziomu testosteronu, dotyczy 10-15 procent męskiej  populacji, najczęściej w wieku 45–60 lat. To wtedy mogą pojawić się pierwsze symptomy związane z niedoborem męskich hormonów płciowych. Z dolegliwością boryka się 50 procent panów po 80. roku życia.

- Poziom testosteronu u mężczyzn ulega zmianie wraz z wiekiem, kiedy pojawiają się procesy wynikające ze starzenia, prowadzące do spadku stężenia tego hormonu. Niestety, czasem przybiera to formę zespołu niedoboru testosteronu, co można porównać do kobiecej menopauzy. To właśnie wtedy pojawiają się zmiany w organizmie mężczyzny. Ale nie u wszystkich panów odbywa się to w jednakowym tempie i z podobnym nasileniem. U niektórych proces ten może być bardziej zauważalny i dolegliwy. Ten naturalny etap starzenia dotyczy całej osi podwzgórzowo-przysadkowo-gonadowej i odnosi się zarówno do hormonów produkowanych przez podwzgórze jak i przysadkę, czyli LH oraz FSH, a także przez jądra (testosteron) – tłumaczy lek. Sylwia Kuźniarz-Rymarz. 

Hipogonadyzm wpływa na jakość życia mężczyzny, powodując spektrum objawów podobnych do tych, z którymi zmagają się kobiety w okresie menopauzy.

ZOBACZ: Andropauza: przyczyny, objawy, leczenie. Co trzeba wiedzieć o andropauzie?

Wczesne objawy przekwitania u mężczyzn obejmują:

  • zaburzenia snu,
  • rozdrażnienie,
  • zmienny nastrój,
  • napady gorąca,
  • potliwość,
  • zaburzenia wzwodu, 
  • spadek libido, 
  • zmniejszenie pożądania, 
  • brak zainteresowania seksem.

Przewlekły niedobór testosteronu zmniejsza też gęstość mineralną kości, doprowadzając do osteoporozy, czego następstwem mogą być patologiczne złamania.

Otyłość u dojrzałych mężczyzn może mieć podłoże hormonalne

Zbyt mała ilość hormonów płciowych u mężczyzn może iść w parze z tendencją do rozwoju otyłości brzusznej oraz zmiany proporcji masy mięśniowej w stosunku do masy tłuszczowej.

Warto pamiętać, że otyłość brzuszna jest bardzo niebezpieczna i prowadzi m.in. do rozwoju innych chorób: sercowo-naczyniowych, nadciśnienia oraz cukrzycy.
Niedobór testosteronu zawsze prowadzi do otyłości brzusznej.

Otyły mężczyzna, który wyjściowo będzie miał prawidłowy poziom testosteronu, w rezultacie i tak może mieć problemy natury hormonalnej. W tkance tłuszczowej dochodzi do konwersji testosteronu w estrogeny, których zbyt wysokie stężenie wywołuje większą zapadalność na nowotwory estrogenozależne, czyli wynikające z oddziaływania estrogenu na organizm. Problem ten w konsekwencji może wywołać m.in. raka jelita grubego.

ZOBACZ: Męski ginekolog: do jakiego lekarza z męskimi problemami?