Zamknij

Prof. Lew-Starowicz: Gdyby mężczyźni wstali z kanap, byłoby mniej przypadków zaburzeń erekcji

25.10.2021
Aktualizacja: 25.10.2021 20:35

Jakie mogą być przyczyny zaburzeń erekcji? Co mogą zrobić mężczyźni, by poprawić swoją sprawność seksualną? Tłumaczy guru polskiej seksuologii, prof. Zbigniew Lew Starowicz, w rozmowie z Beatą Tadlą w programie "ZET jak związki".

Zaburzenia erekcji przyczyny
fot. Shutterstock

Beata Tadla: Panie Profesorze, niedawno ukazała się Pana nowa książka "Jak nie zostać moim pacjentem", w której rozmawia pan z Krystyną Romanowską o zdrowiu seksualnym Polaków. Ten tytuł trochę brzmi, jakby chciał Pan powiedzieć: "pacjencie, lecz się sam".

Prof. Zbigniew Lew-Starowicz: To prawda. Jakbym podcinał gałąź, na której siedzę (śmiech). W Polsce jest tylko 250 seksuologów, to za mało, by pomóc wszystkim osobom, które szukają pomocy. Doradzam więc, jak sobie radzić bez pomocy seksuologa w takich drobniejszych sprawach, np. jak zapobiegać drobnym problemom w związku, jak dogadać się z drugą osobą, jak na przykład przez zmianę stylu życia nie dopuścić do rozwoju zaburzeń erekcji.

Czyli pokazuje pan jak poradzić sobie z tą emocjonalną częścią naszego życia seksualnego, bo na tę fizyczną wpływu raczej nie mamy?

Prof. Zbigniew Lew-Starowicz: Częściowo mamy. Na przykład, gdyby panów zachęcić do aktywności ruchowej, gdyby zniechęcić ich do palenia papierosów, nadużywania alkoholu, to wtedy ubyłoby nam kilkaset tysięcy mężczyzn z zaburzeniami erekcji. Rocznie w Polsce 77 tys. panów ma zaburzenia erekcji wyłącznie z powodu palenia papierosów.

Jakie są jeszcze inne powody zaburzeń erekcji, prócz tych, o których pan już wspomniał?

Prof. Zbigniew Lew-Starowicz: Do zaburzeń erekcji przyczyniają się też przewlekłe choroby, takie jak nadciśnienie, cukrzyca, problemy z prostatą, a także leki, które zwykle trzeba brać systematycznie (np. leki przeciwdepresyjne i inne psychotropy, leki na obniżenie nadciśnienia). Inne przyczyny to problemy z krążeniem. Szacuje się, że na 100 mężczyzn z zaburzeniami erekcji, aż u 60 przyczyną są problemy krążeniowe, czyli zaburzenia hemodynamiczne. To problem tych leniuchów, którzy przyzwyczaili się do siedzenia w samochodzie i na kanapie. Gdy zbyt długo siedzimy, dochodzi do zaburzeń hemodynamicznych.

Ale na kanapie można przecież robić również inne rzeczy...

Prof. Zbigniew Lew-Starowicz: Gdyby aktywność seksualna była jedyną formą aktywności ruchowej, ale w takiej fajnej skali i częstotliwości, czyli kilka razy w tygodniu, to bym jeszcze taryfę ulgową dał. Ale te leniuchy, kanapowcy, również w częstotliwości seksualnej nie są tacy chętni i dlatego mają problemy krążeniowe i problemy z erekcją. W Polsce prawie 3 mln mężczyzn ma zaburzenia erekcji.