Zamknij

Tego leku na cukrzycę nie powinni brać mężczyźni. Zwiększa ryzyko wad u dzieci

01.04.2022
Aktualizacja: 01.04.2022 10:35

Jeden z najczęściej stosowanych w leczeniu cukrzycy typu 2 leków może znacznie zwiększać ryzyko wad wrodzonych u dziecka. Badania wykazały, że może się tak zdarzyć, jeśli przyjmuje go ojciec tuż przed poczęciem. Chodzi o metforminę.

Tego leku na cukrzycę nie powinni brać ojcowie
fot. Shutterstock
  1. Metformina może uszkadzać plemniki
  2. Nie wszystkie leki na cukrzycę zwiększają ryzyko wad wrodzonych
  3. Poza okresem rozrodczym metformina jest bezpieczna

Cukrzyca u mężczyzn w wieku rozrodczym pogarsza jakość nasienia i jest związana z zaburzeniami płodności. Jednak również niektóre leki stosowane w jej leczeniu mogą wpływać na zdrowie rozrodcze. Jak informuje pismo „Annals of Internal Medicine”, przyjmowanie metforminy przez ojców na trzy miesiące przed poczęciem ma związek z 40-proc. wzrostem ryzyka poważnych wad wrodzonych u jego dzieci.

Metformina może uszkadzać plemniki

Naukowcy z University of Southern Denmark i Stanford University przeanalizowali dane z ogólnokrajowych rejestrów dotyczących urodzeń, chorych i recept, aby ocenić, czy ryzyko wad wrodzonych było odmienne w przypadku potomstwa mężczyzn leczonych insuliną, metforminą lub pochodnymi sulfonylomocznika. Duże badanie kohortowe wykazało, że dzieci poczęte przez mężczyzn, którzy przyjmowali metforminę w okresie rozwoju plemników, były bardziej narażone na wady wrodzone, zwłaszcza wady narządów płciowych u chłopców.

Zgodnie z wynikami badania częstość występowania wad wrodzonych u dzieci urodzonych przez mężczyzn z rozpoznaną cukrzycą typu 2, którzy nie przyjmowali metforminy, wynosiła 3,1 proc., natomiast u dzieci, których ojciec był narażony na działanie metforminy w okresie przedkoncepcyjnym, wynosiła 4,6 proc.

Odkrycia te sugerują, że mężczyźni chorzy na cukrzycę typu 2 i przyjmujący metforminę powinni skonsultować się z lekarzem, czy na czas starań o dziecko powinni zmienić leki. To ważne, by nie przerywać leczenia cukrzycy w takim okresie, ponieważ kontrola cukrzycy wpływa również na jakość nasienia – przerwanie leczenia może więc mieć w tym względzie niekorzystne następstwa.

Nie wszystkie leki na cukrzycę zwiększają ryzyko wad wrodzonych

Dzieci uznawano za narażone na działanie leku przeciwcukrzycowego, jeśli ich ojciec zrealizował co najmniej jedną receptę w ciągu trzech miesięcy w okresie, gdy rozwijały się plemniki, które doprowadziły do zapłodnienia. Naukowcy analizowali wady wrodzone u dzieci, szukając związku z przyjmowanymi lekami, czasem ich przyjmowania oraz danymi dotyczącymi nienarażonego na wpływ leku rodzeństwa dzieci.

Niemowlęta, których ojcowie przyjmowali insulinę, nie miały zwiększonego ryzyka wad wrodzonych w porównaniu z ogólną populacją. Dzieci, których ojcowie przyjmowali metforminę miały zwiększone ryzyko wad wrodzonych. Zbyt mało było dzieci, których ojcowie przyjmowali pochodne sulfonylomocznika, aby z całą pewnością określić ryzyko wad wrodzonych w ich przypadku.

Poza okresem rozrodczym metformina jest bezpieczna

Przyjmowanie metforminy przed lub po wytworzeniu plemników nie zwiększało ryzyka wad wrodzonych, nie zaobserwowano takiego wpływu także w przypadku nienarażonego rodzeństwa. Według autorów, rozmiar pandemii cukrzycy sugeruje, że leczenie przyszłych ojców chorych na cukrzycę, w tym postępowanie farmakologiczne i poradnictwo dotyczące diety, ćwiczeń fizycznych i utraty wagi, powinno być przedmiotem dalszych badań.

Dr Germaine M. Buck Louis z George Mason University w artykule wstępnym podkreśla znaczenie potwierdzenia wyników badania w kontekście powszechności stosowania metforminy jako terapii pierwszego wyboru w cukrzycy typu 2. Autorka wzywa również klinicystów, aby pomagali parom planującym poczęcie ocenić ryzyko i korzyści związane ze stosowaniem metforminy przez ojca w porównaniu z innymi lekami.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: PAP/Paweł Wernicki / CNN Health