Zamknij

Na czym polega laserowa enukleacja prostaty? Tłumaczy urolog

02.12.2020
Aktualizacja: 02.12.2020 20:41

Jak się leczy łagodny rozrost prostaty? Które metody są najskuteczniejsze? Dowiedz się, na czym polega zabieg laserowej enukleacji prostaty i ile kosztuje.

Leczenie łagodnego rozrostu prostaty
fot. Shutterstock

Łagodny rozrost prostaty - na skróty:

W Polsce około 500 tys. mężczyzn cierpi na łagodny rozrost prostaty. Niestety wielu z nich nigdy nie było u urologa. Przychodzą do lekarza, gdy zaczyna ich coś boleć. Tymczasem im szybciej choroba zostanie wykryta, tym większa szansa na skuteczne leczenie.

– Wciąż walczę z takim myśleniem, że jeśli nie boli, to znaczy, że nie jest tak źle –  mówi dr n.med. Piotr Humański, urolog ze Szpitala Mazovia w Warszawie. I dodaje: – Tak myśli większość mężczyzn po 50. roku życia, nawet jeśli  budzą się kilkakrotnie każdej nocy, aby oddać mocz. Gdy już trafią w końcu do urologa, to mówią: „Myślałem, że w moim wieku już tak musi być".

Tymczasem – co podkreśla ekspert, który od 27 lat leczy mężczyzn mających problemy urologiczne – wcale tak nie musi być.

– Kobiety w Polsce od dawna wiedzą, że do ginekologa nie chodzi się wtedy, jak coś boli, tylko regularnie co roku. A panowie zwykle trafiają do nas kiedy już jest źle – tłumaczy dr Humański i dodaje: – W swoim szpitalu każdego tygodnia spotykam się z chorymi, którzy wymagają zabiegu. Są to pacjenci z różnych grup społecznych i zawodowych. Ludzie, którzy nie chcą, albo już nie mogą czekać, aż epidemia się skończy i trafią na klasyczną operację chirurgiczną do szpitala. Wiedzą, że przy tym schorzeniu za pół roku może już być bardzo poważnie.
Zaniedbanie łagodnego rozrostu prostaty może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, m.in. do zniszczenia pęcherza moczowego, niewydolności nerek, czy konieczności noszenia na stałe cewnika, co znacznie osłabia potencję i libido.

Jak się leczy łagodny rozrost prostaty?

– Metod jest kilka. Niektórym proponowane jest leczenie farmakologiczne, które trzeba stosować do końca życia, niektórym operacja chirurgiczna wymagająca długiego pobytu w szpitalu, niektórym leczenie laserowe. Ta ostatnia metoda jest moim zdaniem najlepsza dla pacjenta – mówi dr Humański. I dodaje: – Rodzajów laserów jest kilka, ale mechanizm ich działania jest  podobny. Te zabiegi są zupełnie inne niż operacje klasyczne, bo chorzy nie muszą przebywać długo w szpitalu. Pacjent zwykle opuszcza szpital po 24-48 godzinach, a do pracy zawodowej wraca po tygodniu.

Jak wygląda laserowe leczenie łagodnego rozrostu prostaty?

Dr Piotr Humański tłumaczy: – Zbieg polega na endoskopowym dojściu do prostaty przez cewkę moczową, bez cięcia powłok brzusznych. W związku z tym jest  małoinwazyjny i wiąże się z niewielkim krwawieniem. Pacjent nie potrzebuje narkozy podczas operacji, wystarczy znieczulenie przewodowe, mniej inwazyjne, mniej obciążające organizm pacjenta, który w zaawansowanym wieku często ma choroby współistniejące, zwiększające ryzyko powikłań po klasycznych operacjach. Co istotne pacjent nie potrzebuje po tym zabiegu cewnika, a także może odstawić leki, które wcześniej przyjmował codziennie, od lat.

– Musimy jasno powiedzieć naszym pacjentom, że leczenie farmakologiczne to leczenie przede wszystkim objawowe – usuwa dolegliwości, nie lecząc podstawowej przyczyny, jaką jest rozrost prostaty. U większości pacjentów po kilku lub kilkunastu latach stosowania leków, w wyniku znacznego powiększenia prostaty, będzie konieczne leczenie operacyjne – ostrzega dr Piotr Humański. I przypomina, że  odsunięcie w czasie operacji często prowadzi do nieodwracalnego zniszczenia pęcherza moczowego, kamieni w pęcherzu moczowym, infekcji oraz niewydolności nerek. Im wcześniej zostaje wdrożone odpowiednie leczenie radykalne i usunięta zostaje przyczyna kłopotów w postaci dużej prostaty, tym lepsze są  efekty leczenia i szybszy powrót do zdrowia.

W zachodniej Europie operacje laserowej enukleacji prostaty stanowią ponad 90 proc. zabiegów w łagodnym rozroście prostaty. W Polsce?

– Wciąż staramy się dogonić Europę – podkreśla dr Humański.

Laserowa enukleacja prostaty – cena zabieg

Niestety laserowa enukleacja prostaty nie podlega refundacji NFZ, można ja wykonać prywatnie i trzeba się liczyć z wydatkiem kilku tysięcy złotych (od 7,5 tys. do 10 tys. zł). Rozważając taką operację, warto jednak przemyśleć zyski i straty, takie jak koszt leków przyjmowanych latami, koszt związany z długim zwolnieniem lekarskim, powikłania, dializy, cewnik...

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Na podstawie materiałów przygotowanych przez Izabelę Leśkiewicz.