Zamknij

Czy noszenie krawata może być niebezpieczne?

16.10.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 16:42

Noszenie ciasno związanego krawata jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia – obniża przepływ krwi do mózgu, a w konsekwencji może prowadzić do bólów lub zawrotów głowy, nudności, omdlenia, a nawet niebezpiecznych, nieodwracalnych zmian w mózgu. U takiej osoby mogą pojawić się problemy z chodzeniem, mową, słuchem czy widzeniem. Na pewno obniża się u niej wydajność i koncentracja.

Krawat a zmiany w mózgu
fot. Shutterstock

Potwierdza to badanie przeprowadzone przez niemieckich naukowców ze szpitala uniwersyteckiego w Kilonii (Szlezwik-Holsztyn). Zaprosili oni do badania 30 zdrowych mężczyzn, których podzielono na dwie grupy. 15 mężczyzn z jednej grupy poproszono o założenie krawatów (za pomocą węzła windsorskiego) i dociągnięcie ich do momentu, w którym będą one powodowały lekki dyskomfort. Druga grupa mężczyzn – kontrolna – nie musiała tego robić. Wszystkim ochotnikom zrobiono skany mózgów przed badaniem i w trakcie badania, po wykonaniu zadania związanego z krawatem.

Podczas badania rezonansem medycznym (MRI) okazało się, że u każdego mężczyzny z pierwszej grupy po zaciśnięciu krawata przepływ krwi do mózgu spadł średnio o 7,5 proc. Natomiast żadnych zmian nie odnotowano w grupie kontrolnej, która nie wiązała krawatów.

Prawidłowy dopływ krwi do mózgu jest niezbędny do jego właściwego funkcjonowania. Krew dostarcza bowiem komórkom w mózgu tlen, glukozę i składniki odżywcze potrzebne do zaspokojenia ich potrzeb energetycznych.

Czy ograniczenie przepływu krwi do mózgu o 7,5 proc. jest bardzo niebezpieczne? Dla osób zdrowych, w dobrej kondycji raczej nie, pod warunkiem, że nie ma to charakteru stałego. Jednak u osób starszych, cierpiących na nadciśnienie tętnicze, mających zmiany miażdżycowe, takie obniżenie przepływu krwi do mózgu może wywołać bóle i zawroty głowy, nudności, problemy z koncentracją, a nawet z mówieniem czy chodzeniem.

To potwierdza wcześniejsze badania przeprowadzone przez amerykańskich badaczy z New York Eye and Ear Infirmary – jednego z najbardziej znanych szpitali otolaryngologicznych i okulistycznych na świecie. Udowodnili oni związek pomiędzy noszeniem krawatów a wzrostem ciśnienia w oczach i zwiększeniem ryzyka wystąpienia jaskry.

Niemieccy lekarze swoje obserwacje opublikowali w magazynie Neuroradiology. We wnioskach napisali, że wpływ krawatów na zdolności myślowe i poznawcze musi być dokładniej sprawdzony, zwłaszcza w grupach ryzyka, czyli u palaczy czy osób cierpiących na nadciśnienie. Jednak ich zdaniem, zmuszanie pracowników do noszenia krawatów może prowadzić do ich słabszej kondycji psychicznej. Dlatego warto rozważyć zmianę polityki dotyczącej dress code'u w firmach i zastanowić się, czy zmuszanie pracowników do noszenia krawatów i koszuli z kołnierzem jest zasadne. Ten atrybut męskości naprawdę może być niebezpieczny dla zdrowia.

Źródło: PAP Nauka