Zamknij

Kolor spermy - jaki jest prawidłowy i co oznaczają inne kolory?

01.07.2021 10:55

Prawidłowy kolor spermy jest biały lub biało-szary. Może jednak zdarzyć się, że z jakichś przyczyn nasienie zmieni barwę na żółtą, zieloną, brązową albo czerwoną. Co oznaczają takie kolory spermy i czy powinno nas to niepokoić? Szczegółowe informacje można znaleźć poniżej.

Kolor spermy - jaki jest prawidłowy i co oznaczają inne kolory?
fot. SHUTTERSTOCK
  1. Prawidłowy kolor spermy
  2. Nieprawidłowy kolor spermy
  3. Żółty kolor spermy
  4. Zielony kolor spermy
  5. Brązowy lub czerwony kolor spermy
  6. Przezroczysta sperma

Prawidłowy kolor spermy

Nasienie może przybierać różne barwy - od białej, przez żółtą, zieloną i czerwoną aż do brązowej. I choć większość tych kolorów nie powinna być powodem do niepokoju, to jednak niektóre mogą wskazywać na jakieś nieprawidłowości bądź świadczyć o chorobie. 

Przyjmuje się, że prawidłowy kolor spermy jest biały lub biało-szary. Nasienie może być także lekko żółte. Jego barwa zależy od wielu czynników, m.in. gęstości, ilości plemników, wieku, składu chemicznego oraz sposobu odżywiania się mężczyzny.

Kolor spermy zbliżony jest do białego za sprawą wydzieliny z prostaty. Z kolei obecność plemników powoduje jej zmętnienie.

Nieprawidłowy kolor spermy

Skoro już wiemy, jaki powinien być prawidłowy kolor spermy, można przejść do odpowiedzi na pytanie, jaka barwa powinna nas niepokoić. Za nieodpowiednią uważa się intensywnie żółtą, zieloną, brązową, różową oraz czerwoną. Poniżej zamieszczamy szczegółowe informacje, które podpowiedzą wam, o czym może świadczyć nieprawidłowy kolor spermy.

Żółty kolor spermy

Mimo że lekko żółty odcień nasienia uważany jest za prawidłowy, to już jego intensywnie żółta barwa powinna wzbudzić niepokój. Taki kolor spermy może świadczyć o rozwijającym się w obrębie narządów płciowych stanie zapalnym. Zazwyczaj dotyczy on jąder lub prostaty.

W taki sposób mogą objawiać się także niektóre choroby weneryczne, m.in. chlamydia oraz rzeżączka. Żeby ustalić przyczynę wystąpienia nieprawidłowego koloru spermy, należy skonsultować się z urologiem. 

Zielony kolor spermy

Zielona sperma może wskazywać na problemy z prostatą, m.in. na zapalenie gruczołu krokowego. W takiej sytuacji mężczyzna, oprócz zielonkawej barwy nasienia, zazwyczaj ma także inne objawy - bolesny wytrysk, pieczenie w cewce moczowej, bóle w okolicy lędźwiowo-krzyżowej.

Zielony kolor spermy może również świadczyć o zakażeniu rzeżączką.

Brązowy lub czerwony kolor spermy

Brązowy, różowy lub czerwony kolor spermy może oznaczać, że w układzie rozrodczym mężczyzny doszło do krwawienia. Jeśli nasienie ma jasnoróżową barwę, oznacza świeże krwawienie, które może być spowodowane np. przejściowym stanem zapalnym lub niegroźnym pęknięciem naczynia krwionośnego.

Z kolei, gdy czerwona barwa utrzymuje się dłużej lub nasienie przybiera brązowy odcień, może to świadczyć o zapaleniu prostaty, a nawet o nowotworze gruczołu krokowego. W takiej sytuacji należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Przezroczysta sperma

U mężczyzn, którzy są bardzo aktywni seksualnie, nasienie może być lekko przezroczyste. Wszystko dlatego, że gdy dochodzi do wytrysku kilka razy dziennie, jądra nie są w stanie nadążyć z produkcją plemników, które odpowiadają za mętność spermy. To przekłada się jednak nie tylko na kolor nasienia, ale także na jego jakość.

Jeśli sperma jest przezroczysta, zawiera mniej plemników, co może mieć duże znaczenie na przykład w przypadku par starających się o dziecko. W takiej sytuacji zalecana jest kilkudniowa abstynencja, po której w nasieniu ponownie powinna pojawić się większa ilość plemników. 

Niepokojący natomiast może być fakt, gdy sperma cały czas jest przezroczysta, niezależnie od liczby wytrysków. W takim przypadku warto pomyśleć o wykonaniu badań pod kątem ewentualnej bezpłodności.

RadioZET.pl/Medme.pl/portal.abczdrowie.pl/poradnikzdrowie.pl