Zamknij

Jak powinien pachnieć mężczyzna, by wzbudzać zainteresowanie kobiet? [Nowe badania]

Monika Piorun
06.06.2016 12:36

Naukowcy z Uniwersytetu Stirling w Wielkiej Brytanii sugerują, że istnieje tzw. efekt Axe, zaś zapach męskiego dezodorantu może rzeczywiście być atrakcyjny dla kobiet.

Dezodoranty mogą sprawiać, że mężczyźni są postrzegani jako bardziej męscy
fot. ---

Badania opublikowane na łamach Evolution & Human Behavior wskazują, że nawet mężczyźni, którzy nie są w typie macho, mogą być postrzegani jako bardziej męscy, jeśli tylko spryskają się perfumami w sprayu.

Choć w świecie nauki od dawna wiadomo, że woń wydawana przez ludzkie ciało może wpływać na to, jak jesteśmy odbierani przez nasze otoczenie, to jednak wraz z ilością stosowanych kosmetyków nasz naturalny zapach ulega przytłumieniu.

(Przeczytaj: Zapachy, które zrelaksują, uspokoją i poprawią nastrój)

Jak pachnie mężczyzna?

fot.
fot.pixaby.com

Zespół pod kierownictwem dr Caroline Allen postanowił sprawdzić, w jaki sposób sztuczne zapachy mogą wpływać na naszą atrakcyjność fizyczną. W tym celu poprosili 130 uczestników o to, by na podstawie zdjęć 20 kobiet i 20 mężczyzn ocenić, jak bardzo męscy lub jak bardzo kobiecy się im wydają.

Kolejnych 239 badanych zostało wyznaczonych do tego, by porównać 40 próbek zapachów z wizerunkami osób, które pojawiły się na fotografiach.

Okazało się, że panowie, którym według kobiet brakowało męskości, byli również postrzegani jako ci, którzy nie stosują dezodorantów. Z kolei za najatrakcyjniejszych mężczyzn uznano tych, którzy używali zapachów w sprayu.

Męskość w aerozolu

fot.
fot.pixaby.com

Na podstawie zebranych danych naukowcy stwierdzili, że mężczyźni mogą za pomocą sztucznego zapachu podnieść swoją atrakcyjność w oczach kobiet, ponieważ panie są bardziej wyczulone na bodźce zapachowe i reagują nawet na te wonie, które nie mają naturalnego pochodzenia.

Dr Allen wyjaśnia, że:

Mężczyźni, którzy postrzegani są za mało męskich,

mogą podnieść swój poziom atrakcyjności w oczach kobiet stosując dezodoranty.

Z kolei wśród panów odbieranych za niezwykle atrakcyjnych wśród płci przeciwnej,

nie odnotowuje się wyraźnych zmian w sposobie postrzegania ich przez panie

po użyciu zapachów w sprayu.

Zapachu nie da się zobaczyć, ale można go wyrazić na różne sposoby, także za pomocą dźwięku

Jeśli wybieracie się na randkę, lepiej zaopatrzcie się w dobry dezodorant. Jakie zapachy najbardziej się Wam podobają?

__

Redakcja Zdrowo Bardzo/π