Zamknij

Ekspert: ozdrowieńcy mogą mieć problemy z erekcją

07.12.2020 12:15

Ozdrowieńcy długo wracają do formy po zakażeniu koronawirusem. Okazuje się, że problemem może być nie tylko zadyszka, przewlekle zmęczenie czy bóle mięśni, ale również... impotencja.

COVID a impotencja
fot. Shutterstock

Na problemy z erekcją po przechorowaniu COVID-19, zwróciła uwagę dr Dena Grayson, specjalista ds. chorób zakaźnych, w rozmowie z NBC Chicago LX. Jej zdaniem impotencja to kolejny objaw wskazujący na "długi covid". I kolejny powód, żeby nosić maseczkę i przestrzegać dystansu społecznego do czasu otrzymania szczepionki. Dowiedz się więcej.

COVID-19 - powikłania

COVID-19 to choroba wielonarządowa. W ciężkiej postaci atakuje płuca, serce, mózg, nerki, układ pokarmowy, a nawet skórę. Z opublikowanych niedawno badań Coverscan wynika, że prawie 70% ozdrowieńców z tzw. długim covid cierpi na upośledzenie jednego lub więcej narządów (płuca, serce, wątroba, trzustka), a co czwarty ma wyniszczone dwa lub więcej narządy.

Dowiedz się więcej: "Długi covid" wymaga pogłębionej diagnostyki

Wiadomo też, że COVID-19 atakuje naczynia krwionośne i może wywoływać chorobę naczyniową MIS-C (PIMS-TS) u dzieci i MIS-A u dorosłych. Idąc tym tropem, lekarze doszli do niepokojących wniosków.

- Istnieje poważna obawa, że mężczyźni mogą mieć długotrwałe problemy z zaburzeniami erekcji spowodowane tym wirusem, ponieważ wiemy, że powoduje on problemy z układem naczyniowym - poinformowała dr Dena Grayson w rozmowie z NBC Chicago LX.

Długi COVID-19 objawy:

  • zadyszka,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • bóle mięśni,
  • problemy z koncentracją (tzw. mgła mózgowa),
  • dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Na szczęście większość długotrwałych skutków COVID-19 ma charakter łagodny, a powikłania zdecydowanie częściej zdarzają się w grupie pacjentów wymagających opieki na oddziale intensywnej terapii.

Skuteczna w odwracaniu skutków COVID-19 może być rehabilitacja. W Polsce opieką nad ozdrowieńcami zajmują się ośrodek opieki pocovidowej w Głuchołazach (woj. opolskie) oraz Ośrodek Kompleksowej Opieki nad Pacjentem po COVID-19, działający przy Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu.

Natomiast w Smolnikach (woj. podlaskie) ma powstać ośrodek rehabilitacji psychicznej.

Źródło: nbcchicago.com