Oceń
Na problemy z erekcją po przechorowaniu COVID-19, zwróciła uwagę dr Dena Grayson, specjalista ds. chorób zakaźnych, w rozmowie z NBC Chicago LX. Jej zdaniem impotencja to kolejny objaw wskazujący na "długi covid". I kolejny powód, żeby nosić maseczkę i przestrzegać dystansu społecznego do czasu otrzymania szczepionki. Dowiedz się więcej.
COVID-19 - powikłania
COVID-19 to choroba wielonarządowa. W ciężkiej postaci atakuje płuca, serce, mózg, nerki, układ pokarmowy, a nawet skórę. Z opublikowanych niedawno badań Coverscan wynika, że prawie 70% ozdrowieńców z tzw. długim covid cierpi na upośledzenie jednego lub więcej narządów (płuca, serce, wątroba, trzustka), a co czwarty ma wyniszczone dwa lub więcej narządy.
Dowiedz się więcej: "Długi covid" wymaga pogłębionej diagnostyki
Wiadomo też, że COVID-19 atakuje naczynia krwionośne i może wywoływać chorobę naczyniową MIS-C (PIMS-TS) u dzieci i MIS-A u dorosłych. Idąc tym tropem, lekarze doszli do niepokojących wniosków.
- Istnieje poważna obawa, że mężczyźni mogą mieć długotrwałe problemy z zaburzeniami erekcji spowodowane tym wirusem, ponieważ wiemy, że powoduje on problemy z układem naczyniowym - poinformowała dr Dena Grayson w rozmowie z NBC Chicago LX.
Długi COVID-19 objawy:
- zadyszka,
- przewlekłe zmęczenie,
- bóle mięśni,
- problemy z koncentracją (tzw. mgła mózgowa),
- dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Na szczęście większość długotrwałych skutków COVID-19 ma charakter łagodny, a powikłania zdecydowanie częściej zdarzają się w grupie pacjentów wymagających opieki na oddziale intensywnej terapii.
Skuteczna w odwracaniu skutków COVID-19 może być rehabilitacja. W Polsce opieką nad ozdrowieńcami zajmują się ośrodek opieki pocovidowej w Głuchołazach (woj. opolskie) oraz Ośrodek Kompleksowej Opieki nad Pacjentem po COVID-19, działający przy Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu.
Natomiast w Smolnikach (woj. podlaskie) ma powstać ośrodek rehabilitacji psychicznej.
Źródło: nbcchicago.com
Oceń artykuł