Zamknij

Dlaczego mężczyźni spędzają więcej czasu w toalecie? Mają 6 dobrych powodów

27.09.2022
Aktualizacja: 27.09.2022 09:05

Według nauki, u wszystkich ssaków, w tym ludzi, wypróżnianie powinno trwać około 12 sekund. Dlaczego zatem niektórzy mężczyźni spędzają w toalecie kilkadziesiąt minut? Okazuje się, że w ten sposób dbają o swoje zdrowie psychiczne!

Dlaczego mężczyźni dłużej siedzą w toalecie? 6 powodów
fot. Shutterstock

O tym, że niektórzy  mężczyźni przesiadują w toalecie trochę dłużej niż kobiety, wiadomo nie od dziś. Czy taki nawyk może mieć związek z problemami z wypróżnianiem? Niestety, choć zdarza się, że długie przesiadywanie w łazience to objaw problemów z układem pokarmowym, zazwyczaj chodzi o coś zupełnie innego. Według badań przeprowadzonych w 2018 roku przez firmę łazienkową Pebble Grey,  jedna trzecia mężczyzn w Wielkiej Brytanii spędza ponad siedem godzin rocznie na toalecie. Co tam robią? Jak wskazują autorzy badań, mężczyźni po prostu  „cieszą się chwilą wytchnienia” i „unikają stresu”. Sam Hancook, reporter z serwisu VICE postanowił przeprowadzić swoje prywatne badanie. Zaprojektował własną ankietę i wysłał ją do 38 mężczyzn w wieku od 19 do 55 lat. Wyniki były zaskakujące.

Toaleta to dla mężczyzn oaza spokoju

Wśród mężczyzn, których zapytano o to, ile czasu spędzają w toalecie, aż 92 proc. stwierdziło, że przesiaduje tam dłużej niż 20 minut.  Nieco ponad 70 proc. odpowiedziało, że wizyta w toalecie zajmuje im ponad 30, a nawet 40 minut. Sześć osób przyznało się do regularnego spędzania tam godziny. Dla porównania dziennikarz zadał to samo pytanie dziesięciu kobietom… Wszystkie stwierdziły, że wizyta w łazience zajmuje im maksymalnie 10 minut. Co mężczyźni robią w toalecie tyle czasu?

  • przeglądają media społecznościowe (84 proc.)
  • oglądają krótkie filmiki (68 proc.)
  • odpowiadają na maile i wiadomości (49 proc.)
  • oglądają programy rozrywkowe (24 proc.)
  • czytają książki (14 proc.)
  • rozmawiają przez telefon (8 proc.)

Jednak największą potrzebą badanych mężczyzn było po prostu… przebywanie w samotności przez kilka (lub kilkadziesiąt!) minut. Po powrocie z pracy, która dla wielu z nich jest frustrująca, na mężczyzn czekają kolejne obowiązki… W takiej sytuacji jedyna bezpieczna przestrzeń i sprawdzona kryjówka, to toaleta. Jeden z ankietowanych dodał, że traktuje toaletę jako jedyne  miejsce, w którym może cieszyć się „spokojną chwilą dla siebie bez żadnej presji życiowej”.

Źródło: vice.com