Zamknij

Dlaczego Karol ma spuchnięte "kiełbaskowe" palce? Wyjaśnia lekarz

15.09.2022
Aktualizacja: 15.09.2022 16:00

Po śmierci królowej Elżbiety II pojawiły się spekulacje dotyczące zdrowia jej następcy, króla Karola III. Na zdjęciach publikowanych w mediach można zauważyć, że monarcha ma od jakiegoś czasu spuchnięte dłonie i palce. Lekarz wyjaśnia, co to może oznaczać i czy jest groźne dla zdrowia.

Król Karol III
fot. AP/Associated Press/East News

Król Karol III uczestniczy w ostatnim czasie w wielu publicznych wystąpieniach związanych z uroczystościami pogrzebowymi swojej matki, królowej Elżbiety II, a także z obowiązkami związanymi z przyjęciem korony. Zaniepokojenie budzą zdjęcia monarchy, na których wyraźnie widać, jego opuchnięte dłonie i palce. Karol ma tę przypadłość od wielu lat. Sam w 2012 roku żartobliwie nazwał swoje palce "kiełbaskowymi".

Lekarz ujawnił możliwe schorzenia, na jakie może cierpieć nowy brytyjski król Karol III. Za obrzęk, zdaniem lekarza, może odpowiadać wiele niegroźnych stanów, ale także przewlekłych schorzeń.

Dlaczego król Karol III ma spuchnięte dłonie? 

Dr Gareth Nye wyjaśnia, że obrzęk dłoni jest częsty u osób starszych, a król Karol III ma 73 lata. Seniorzy często zmagają się z nadmiarem wody w organizmie, zwłaszcza gdy mają problemy z sercem. Niewydolność serca lub niewydolność żylna powodują, że przepływ w naczyniu zwalnia, a ciśnienie wewnątrz całego naczynia rośnie, a to skutkuje występowaniem obrzęków. 

Przypadłość monarchy może być powodowana przez częste podróże samolotem. Ciśnienie w samolocie jest znacznie wyższe, niż to, które towarzyszy nam każdego dnia. Znaczny wzrost ciśnienia powoduje zagęszczenie krwi, a unieruchomienie kończyn przed długi czas wiąże się dodatkowo z zastojem krwi żylnej i chłonki, co prowadzi do powstawania obrzęków.

Dr Nye wyjaśnia, że innym potencjalnym powodem "kiełbaskowych" palców monarchy może być zapalenie stawów. - To kolejna częsta przypadłość po 60. roku życia. Często dotyka małych stawów i głównych obszarów dłoni. Palce stają się sztywne, bolesne i opuchnięte. Chociaż leki mogą pomóc w łagodzeniu bólu, to obrzęk może pozostać - dodał.

Wśród innych przyczyn opuchlizny palców, lekarz wymienia m.in. dietę bogatą w sól lub niektóre leki, takie jak leki na nadciśnienie, preparaty hormonalne, sterydy.

Puchnięcie dłoni może być również pierwszym objawem cukrzycy. Organizm próbuje pozbyć się glukozy, następuje zwiększone wydalanie moczu, co wiąże się z odwodnieniem i zatrzymaniem płynów w organizmie.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: dailymail.co.uk, Medycyna Praktyczna (mp.pl)