Difalia, czyli duplikacja prącia. Czy można mieć dwa penisy?

02.12.2019
Aktualizacja: 02.12.2019 17:12
Duplikacja penisa (difalia)
fot. Shutterstock

Istnieją na świecie mężczyźni, którzy mają dwa penisy. To zaburzenie rozwojowe zwane difalią, czyli duplikacją prącia. Choć wydaje się to niesamowite i nierealne, to z dwoma członkami można żyć, uprawiać seks i mieć dzieci. Difalia występuje rzadko, ale od lat wzbudza ogromne emocje. 

Czy mężczyzna może mieć dwa członki? Tak, jest to możliwe i zdarza się średnio raz na 5,5 miliona urodzeń. Taki stan nazywa się difalią, czyli duplikacją (zdwojeniem) prącia. Jest to zaburzenie rozwojowe, któremu towarzyszą zwykle inne zaburzenia wrodzone dotyczące nerek, kręgów, jelita. Difalia wiąże się również z wyższym ryzykiem rozszczepu kręgosłupa.

Istnieją różne rodzaje difalii: od częściowej do całkowitej duplikacji prącia. Narodziny chłopca posiadającego dwa w pełni rozwinięte prącia to sytuacja wyjątkowo rzadka.

Pierwszy przypadek duplikacji prącia opisał Johannes Jacob Wecker w 1609. Od tego czasu zanotowano 100 kolejnych przypadków urodzenia dziecka z dwoma penisami.

Difalia, czyli mężczyzna z dwoma członkami

Każdy przypadek difalii jest inny. Większość mężczyzn dotkniętych tym schorzeniem rodzi się z penisami mniej więcej tego samego rozmiaru, umieszczonymi obok siebie.

Jednak u niektórych mężczyzn rozmiary członków różnią się. Większy penis znajduje się powyżej drugiego, mniejszego. W innych przypadkach duplikacja może dotyczyć tylko części członka - nie ma w pełni wykształconych dwóch członków.

Difalia występuje zazwyczaj razem z innymi nieprawidłowościami rozwojowymi, takimi jak: rozszczep moszny, spodziectwo, duplikacja cewki moczowej w obu penisach lub brak cewek moczowych w penisach, dwa pęcherze, nieregularne ustawienie moszny, zniekształcone nerki, powikłania dotyczące układu nerkowego i jelita grubego.

Mężczyźni z difalią są bardziej narażeni na rozszczep kręgosłupa.

Difalia to choroba, która rozwija się w czasie rozwoju płodu. Nie wiadomo dokładnie, co wpływa na rozwój drugiego prącia, ale niektórzy naukowcy twierdzą, że do nieprawidłowości w rozwoju może dochodzić w wyniku narażenia płodu na wczesnym etapie ciąży na leki, infekcje i inne uszkodzenia. 

Difalia a funkcjonowanie mężczyzny

Mężczyźni z difalią mogą oddawać mocz przez jeden lub oba penisy. Mogą również mieć erekcję i wytrysk jednym lub obydwoma penisami. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji, a także od tego, jak bardzo rozwinięte są członki.

Leczenie difalii nie zawsze jest konieczne. Jeśli operacja jest niezbędna, to przeprowadza się ja niedługo po narodzinach chłopca. 

Mężczyźni z difalią nie zawsze dążą do usunięcia drugiego penisa. Dowodem na to jest historia pewnego 54-letniego mężczyzny, u którego lekarz zdiagnozował difalię podczas badania przepukliny. Lekarze wyleczyli przepuklinę, ale mężczyzna nie zgodził się na usunięcie drugiego, mniejszego prącia.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: medicalnewstoday.com