Zamknij

Zostałeś ojcem? Twoja kondycja psychiczna ma wpływ na zdrowie dziecka

03.01.2019 14:31
Depresja poporodowa u ojców występuje u 1 na 20 mężczyzn
fot. Shutterstock

Z depresją poporodową zmaga się jeden na dwudziestu mężczyzn. Dowiedz się, jakie mogą być konsekwencje złego samopoczucia po narodzinach dziecka. 

W nowym standardzie organizacyjnym opieki okołoporodowej, obowiązującym od 1 stycznia 2019 roku, dużo miejsca poświęcono zagadnieniu profilaktyki depresji u kobiet. W ciąży i po porodzie zalecane jest przeprowadzenie oceny ryzyka za pomocą testu depresji Becka. Szkoda, że w zapisach zabrakło miejsca na ocenę zdrowia psychicznego mężczyzn. Zwłaszcza, że, jak się właśnie okazało, ma ono realny wpływ na zdrowie psychiczne ich dzieci.

Depresja poporodowa u ojców

Z analizy danych medycznych 3 tys. brytyjskich rodzin, przeprowadzonej przez prof. Paula Ramchandaniego z Uniwersytetu w Cambridge, wynika, że jeden na dwudziestu ojców cierpi na depresję poporodową. Co więcej, złe samopoczucie mężczyzn po narodzinach dziecka powiązane jest z ryzykiem rozwinięcia się depresji u ich nastoletnich córek. Jak to możliwe?

Zdaniem badaczy depresja poporodowa ojców może być skorelowana z depresją poporodową matek, wynika z sytuacji domowej. Krótko mówiąc, dziecko przychodzi na świat w rodzinie, w której atmosfera jest mocno napięta.

Ważne!

Na depresję poporodową cierpi 1 na 20 młodych ojców.

Wedle innej teorii depresja poporodowa u jednego z rodziców ma wpływ na interakcje obojga rodziców z dzieckiem. Nie wiadomo jednak, dlaczego samopoczucie mężczyzn przekłada się wyłącznie na zdrowie psychiczne córek.

Depresja w rodzinie

Depresja to choroba, która dotyka całą rodzinę. Wcześniejsze badania tego samego zespołu z Uniwersytetu w Cambridge wykazały, że depresja poporodowa u ojców ma związek z problemami behawioralnymi i emocjonalnymi u ich dzieci w wieku trzech i pół roku oraz siedmiu lat. Depresja ojców może negatywnie odbijać się na funkcjonowaniu rodziny, powodując konflikt między partnerami i wywołując depresję matek.

Mark Williams, prowadzący kampanię na rzecz depresji ojcowskiej, założyciel grupy Fathers Reaching Out, zwraca uwagę na konieczność rozszerzenia opieki okołoporodowej o ocenę ryzyka wystąpienia depresji u mężczyzn. „Ojciec przeważnie cierpi w milczeniu, a niestety nieliczni pytają o jego samopoczucie po tym, jak został rodzicem" – ostrzega.

Źródło: sciencedaily.com
--------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/ka