Zamknij

Depresja poporodowa u mężczyzn: smutek po narodzinach dziecka nie jest domeną kobiet

30.07.2018 14:57

Depresja poporodowa kojarzona jest ze stanem, który dotyka świeżo upieczone mamy. Okazuje się jednak, że ten problem zdrowotny dotyczy również ojców. Mężczyźni również mogą czuć smutek, przygnębienie i bezsilność po narodzinach dziecka. Badacze z Uniwersytetu w Indianapolis zwracają uwagę, że po przyjściu dziecka na świat mało kto zajmuje się oceną zdrowia psychicznego mężczyzny, choć wiadomo, że depresja wpływa na funkcjonowanie całej rodziny.

Depresja poporodowa dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn
fot. Shutterstock

Depresja poporodowa może dotykać zarówno matki, jak i ojców narodzonych dzieci. Badania opublikowane online przez pismo „JAMA Pediatrics” sugerują, że objawy depresji odczuwane po narodzinach dziecka mogą pojawiać się u matki i u ojca.

Amerykańscy badacze wzięli pod lupę wyniki testów przesiewowych na depresję wykonanych podczas ponad 9500 wizyt w klinikach pediatrycznych. Okazało się, że na depresję poporodową cierpią zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Ojcowie niemal w równym stopniu mogą zmagać się z objawami depresji po przyjściu dziecka na świat.

Zobacz także: Mężczyźni są silniejsi fizycznie, ale mają słabszą psychikę. Dlaczego?

Depresja poporodowa dotyka nie tylko matki

Fakt, że stwierdzono depresję u tak wielu ojców, jest znaczący. Choroba ma bowiem wpływ na funkcjonowanie całej rodziny i może mieć poważne konsekwencje, jeśli pozostanie nieleczona. Do tej pory o depresji poporodowej mówiono wyłącznie w kontekście kobiet, teraz można to zjawisko analizować szerzej. Dzięki badaniu wiadomo, że po przyjściu dziecka na świat wart przyjrzeć się zarówno kondycji psychicznej świeżo upieczonej mamy, jak i ojca.

– Wiemy, że tatusiowie, którzy są w depresji, są mniej zaangażowani w życie swoich dzieci, co może prowadzić do problemów poznawczych i behawioralnych – stwierdza Erika Cheng, badaczka z Indiana University School of Medicine w Indianapolis.

– Ojcowie, którzy doświadczają objawów depresji, takich jak smutek, drażliwość, pobudzenie i gniew, nie powinni ukrywać swoich uczuć, tylko skorzystać z dostępnej profesjonalnej pomocy – kontynuuje Cheng.

Badacze zauważają, że mniej więcej co czwarta matka doświadcza w pewnym momencie ciąży lub po jej rozwiązaniu objawów depresji. Z tego powodu wiele kobiet poddawanych jest badaniom (Fundacja „Rodzić po Ludzku” zabiega o wprowadzenie testu depresji Becka do standardów opieki okołoporodowej w Polsce) podczas wizyt prenatalnych lub badań kontrolnych po porodzie. Kładziony jest większy nacisk na obserwację młodych mam, podczas gdy stanem emocjonalnym ojców rzadko kto się zajmuje.

Nie ma wątpliwości, że depresja u jednego lub obojga rodziców wpływa negatywnie na rozwój i zachowanie dziecka oraz na całą rodzinę. Niewiele mówi się jednak na temat zdrowia psychicznego mężczyzn. Opinia publiczna kreuje mężczyzn jako podporę rodziny, jej niezachwiany filar. Jednak w rzeczywistości mężczyźni również przeżywają słabości i często, podobnie jak w przypadku kobiet, nie radzą sobie z nową sytuacją życiową.

Autorzy badania zwracają zatem uwagę na potrzebę edukowania lekarzy na temat konieczności wykrywania objawów depresji u obojga rodziców.

Mała wykrywalność depresji u ojców wiąże się również z niewielkimi możliwościami kontaktu z mężczyzną. Wynik badania pokazuje, że ojcowie byli obecni na zaledwie 31 proc. wizyt z dziećmi, a ankietę wypełniali tylko podczas ok. 8 proc. wizyt.

Badanie, które daje wiele do myślenia

Naukowcy z Indiana University School of Medicine w Indianapolis przeprowadzili badanie rodziców podczas 9 572 wizyt kontrolnych z dziećmi do 15. miesiąca życia.

Badanie polegało na wypełnieniu ankiety składającej się z 20 pytań. Ankieta nakierowana była na ocenę stanu zdrowia dziecka, jednak została tak zmodyfikowana, by za pomocą kilku pytań ocenić występowanie objawów depresji poporodowej. W ankiecie należało również zaznaczyć, czy wypełnia ją matka, czy ojciec.

Ogółem 4,4 proc. ojców i 5 proc. matek otrzymało ocenę pozytywną, czyli stwierdzono u nich objawy depresji. Badanie pokazuje, że ojcowie niemal w równym stopniu przechodzą depresję, ale badania pod kątem mężczyzn prowadzone są znacznie rzadziej.

  • Wyniki badania należy traktować jako sugestię. Jego ograniczeniem jest fakt, że przeprowadzono je w zaledwie pięciu klinikach pediatrii w Indianapolis i możliwe wyniki badań przesiewowych mogą być inne w innych miejscach.

Zobacz także

Źródło: pap.pl; reuters.com

________

zdrowie.radiozet.pl/nk