Zamknij

Choroba Peyroniego - jakie są przyczyny stwardnienia penisa?

20.08.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 15:52

Choroba Peyroniego to choroba dotycząca tylko mężczyzn. Objawia się stwardnieniem i skrzywieniem penisa. Sprawdź, na czym polega ta choroba, jakie są jej przyczyny i na czym polega leczenie.

Choroba Peyroniego - jakie są przyczyny stwardnienia i skrzywienia penisa
fot. Shutterstock

Choroba Peyronie'go (inaczej włókniste stwardnienie prącia) to rzadkie schorzenie dotykające męskich narządów wewnętrznych. Polega ono na zbliznowaceniu tkanek wewnętrznych prącia w wyniku czego dochodzi do jego deformacji i bolesnych erekcji. Choroba ta dotyka głównie mężczyzn w wieku 40-60 lat, choć zdarzały się przypadki wystąpienia tego typu schorzeń u mężczyzn młodszych. Badacze szacują, że choroba ta dotyczy około 0,4-9% mężczyzn (przy czym częstość występowania zwiększa się wraz z wiekiem).

Choroba Peyronie'go - jakie są jej przyczyny?

Lekarze nie wiedzą, co może być czynnikiem rozwoju tej choroby. Wskazuje się na mikrourazy błony białawej, do których dochodzi podczas stosunku (powodują one stan zapalny), operacje przeprowadzane w obrębie miednicy mniejszej (lub jej urazy), stany miażdżycowe, nadciśnienie tętnicze, problemy z nerkami, cukrzycę, nadużywanie alkoholu oraz palenie papierosów. Według niektórych czynnikiem ryzyka mogą być również predyspozycje genetyczne czy przyjmowanie leków z grupy beta-blokerów. Choroba Peyroniego może mieć także podłoże autoimmunologiczne i być efektem nieprawidłowej reakcja układu immunologicznego na obecność bakterii, wirusów.

Choroba Peyronie'go - jakie są jej objawy?

Ta choroba niestety rozwija się powoli i na początku bezobjawowo. Dopiero później pojawiają się m.in.:

  • guzki i zgrubienia o konsystencji chrząstki na penisie (wyczuwalne pod skórą),
  • skrzywienie penisa w wzwodzie, które uniemożliwia odbycie stosunku seksualnego,
  • zniekształcenie przypominające klepsydrę,
  • bolesne erekcje,
  • zgrubienie tkanek w penisie (powiększenie jego obwodu i skrócenie jego długości),
  • problemy z erekcją.

W przypadku pojawienie się tego typu objawów, należy się jak najszybciej skontaktować z lekarzem. Na podstawie wywiadu z pacjentem podejmie on decyzję o dalszej diagnostyce. Pytania, jakie mogą paść podczas wizyty będą dotyczyć objawów i czasu ich pojawienia, zaburzeń erekcji. Lekarz również zbada penisa, sprawdzając, czy na błonie białawej znajdują się włókniste stwardnienia. Zrobi też jego pomiar, by na kolejnej wizycie sprawdzić, czy zmieniła się jego grubość i długość. Może również poprosić chorego o zrobienie zdjęcia penisa w stanie wzwodu, by sprawdzić, jaki jest stopień skrzywienia). Wstępną diagnozę potwierdza badaniem USG penisa.

Choroba Peyronie'go - jak wygląda leczenie?

Sposób leczenia choroby Peyronie'go zależy od stadium choroby. Jeśli deformacja nie jest duża, a erekcja i współżycie nie powodują bólu. Lekarz może zlecić jedynie obserwację. U niektórych chorych może dojść do samoistnego ustąpienia skrzywienia penisa, o ile schorzenie jest na wczesnym etapie.

W fazie zapalnej choroby (m.in. gdy pojawia się bolesny wzwód) lekarz może zastosować leczenie zachowawcze, obejmujące podawanie witaminy E, kolchicyny, blokerów kanału wapniowego czy sterydy. Preparaty te mają działanie przeciwzapalne i zmniejszają deformację prącia. Tego typu leczenie może trwać kilka miesięcy i ma na celu rozpuszczenie zwłóknień i zmniejszenie deformacji.

W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne. Zabieg przeprowadza się, gdy choroba trwa co najmniej rok - jest ustabilizowana i nie pojawiają się nowe zwłóknienia, leczenie zachowawcze nie przyniosło właściwego efektu, a mężczyzna w ogóle nie może współżyć. Operacja ma na celu wyeliminowanie skrzywienia prącia.

Zabieg taki wykonuje się je dwoma metodami: wydłużenia lub skrócenia prącia. Ich wybór zależy od kilku czynników. Wydłużanie prącia przeprowadza się u mężczyzn, którzy mają krótkie prącie i znaczne jego skrzywienie (powyżej 60 stopni). Natomiast skrócenie wykonywane jest u pacjentów, którzy mają odpowiednią długość penisa i skrzywienie poniżej 60 stopni. Lekarz usuwa tkanki bliznowate, a w ich miejsce nakłada się tzw. łaty kolagenowe lub dakronowe lub przeszczepia się skórę pacjenta pozyskaną z innych miejsc na ciele.
Powikłaniem po skróceniu prącia jest zmniejszenie jego długości (około 1,5 cm), natomiast wydłużenie prącia może skutkować zaburzeniami erekcji (usunięcie płytki powoduje zaburzenia naczyniowe).

Warto wiedzieć! Wielu mężczyzn cierpiących na chorobę Peyroniego może ma stany depresyjne. W profilaktyce i leczeniu choroby bardzo ważna jest samokontrola. Badanie, mające na celu wykrycie ewentualnych nowych zmian, należy wykonywać codziennie podczas kąpieli. Palpacyjnie należy sprawdzić, czy na prąciu nie ma twardej, ale tkliwej przy dotyku blaszki bliznowatej.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.