Zamknij

COVID-19 u mężczyzn: niski poziom testosteronu pogarsza przebieg choroby

30.09.2020
Aktualizacja: 28.10.2020 11:30
Za cięższy przebieg COVID-19 odpowiada niski poziom testotesteronu
fot. Shutterstock

Czy za ciężki przebieg COVID-19 u mężczyzn może odpowiadać niski poziom testosteronu? Zdaniem lekarzy, to możliwe. Z całą pewnością poziom tego hormonu daje możliwość przewidzenia, czy objawy COVID-19 się zaostrzą, czy też nie.

Mężczyźni znacznie częściej niż kobiety są hospitalizowani z powodu infekcji COVID-19, wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. W ich przypadku przebieg tej choroby jest znacznie cięższy. Przyczyn może być wiele. Jedną z nich może być niższy poziom testosteronu w ich organizmie.

Do takich wniosków doszli tureccy lekarze z University of Mersin oraz Mersin City Education and Research Hospital. Z ich obserwacji wynika, że gdy poziom testosteronu u chorych na COVID-19 mężczyzn spada, znacznie wzrasta prawdopodobieństwo, że trafią na oddział intensywnej opieki medycznej (OIOM). To może częściowo wyjaśniać gorsze rokowania w tej chorobie w przypadku mężczyzn.

Im niższy poziom testosteronu, tym cięższe objawy COVID-19

W badaniu, w którym analizowano dane pacjentów z COVID-19, wzięło udział 438 osób, w tym 221 mężczyzn. Wszyscy mieli potwierdzone laboratoryjnie zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. U każdego pacjenta wykonano szczegółowy wywiad kliniczny, pełne badanie fizykalne, badania laboratoryjne i radiologiczne. Podzielono ich również na trzy grupy: chorych bezobjawowych, chorych z pełnymi objawami choroby hospitalizowanych i umieszczonych na zwykłych oddziałach oraz hospitalizowanych na oddziałach intensywnej terapii (OIOM).

Okazało się, że u 113 badanych mężczyzn zaobserwowano hipogonadyzm – stan, w którym organizm nie wytwarza wystarczającej ilości testosteronu. Ponad 60 proc. mężczyzn bezobjawowo przechodzących chorobę skarżyło się na zmniejszenie libido. Co ciekawe średni poziom testosteronu całkowitego spadał wraz ze wzrostem nasilenia objawów COVID-19 i był najniższy u pacjentów przebywających na OIOMie.

W sumie zmarło 11 mężczyzn (i tylko 7 kobiet). Pacjenci, którzy zmarli, mieli znacznie niższy średni całkowity poziom testosteronu niż pacjenci żyjący.

Czy leczenie testosteronem chorych na COVID-19 ma sens?

– Chociaż już wcześniejsze analizy sugerowały, że niski poziom testosteronu może wskazywać na gorsze rokowania przy dodatnim wyniku testu SARS-CoV-2, to jest to pierwsze badanie, które wykazało, że sam COVID-19 wpływa na obniżenie poziomu testosteronu – wyjaśnił prof. Selahittin Çayan, urolog. I dodał: – Testosteron jest związany z układem odpornościowym dróg oddechowych, a jego niski poziom może zwiększać ryzyko infekcji. Niski poziom testosteronu ma również związek z hospitalizacją na skutek infekcji i śmiertelnością z jakiejkolwiek przyczyny u mężczyzn na OIOMie, dlatego leczenie testosteronem może przynosić również korzyści wykraczające poza poprawę wyników leczenia COVID-19. Potrzebne są dalsze badania dotyczące tego zagadnienia.

Wyniki badań – zostały opublikowane w czasopiśmie "The Aging Male". Autorzy badania wskazali, że jego ograniczeniem był brak grupy kontrolnej pacjentów ze schorzeniami innymi niż COVID-19, ale wynikało to z ograniczeń nałożonych na szpital, w którym monitorowani byli chorzy.

Źródło: The Aging Male/ PAP