Zamknij

Ból jądra może być objawem poważnej choroby

10.04.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 18:37

Ból jądra jest częstą przypadłością. Jądra są bowiem miejscem wyjątkowo delikatnym, dlatego wszelkie urazy powodują u mężczyzn ogromny ból. Dolegliwości bólowe ze strony jąder odczuwalne są także po długotrwałym ich ucisku, a także po długim stosunku seksualnym. Są to jednak przyczyny niegroźne, a ból ustępujący. Alarmujące są jednak częste, długie, ostre bóle jąder, bo mogą wskazywać na poważną chorobę wymagającą interwencji lekarza.

Ból jadra może być objawem powaznej choroby
fot. Shutterstock

Ból jądra to często występująca męska przypadłość. Jądra to materia delikatna, dlatego wszelkie urazy, ucisk mogą powodować, że pojawi się ból i dyskomfort. W takich przypadkach wystarczy zwykle ,,poluzować bieliznę'' zmienić spodnie lub pozycje siedzenia, by ból ustąpił samoistnie. 

Zdarza się jednak, że ból jader nie ustępuje, a nawet nasila się. Jeśli jadro boli od jakiegoś czasu, to znak, że należy zgłosić się do lekarza na badanie. Może to być bowiem objaw choroby. 

ZOBACZ: Samobadanie jąder: praktyczny poradnik. Jak badać jądra w domu?

Przyczyny bólu jąder

Ból jadra może mieć różne przyczyny. Interwencji chirurgicznej nie wymagają na przykład bóle wzrostowe jądra czy żylaki powrózka. Zwykle interwencji nie wymaga również uraz moszny, który w większości przypadków jest przyczyną bólu. Uraz, głównie uderzenie moszny, powoduje silny, tępy, ale przemijający ból. Jeśli dolegliwość nie mija w miarę upływu czasu, należy zgłosić się do lekarza i sprawdzić, czy nie doszło do uszkodzenia jądra.

Częstą przyczyną bólu jąder jest ucisk na jądro lub powrózek nasienny. Ból ten jest jednak przemijający i ustępuje po wyeliminowaniu ucisku. Inną, częstą przyczyną bólu jąder jest wielokrotny stosunek seksualny i długotrwałe pobudzenie seksualne. 

Do najważniejszych, najgroźniejszych przyczyn należą stany wymagające interwencji chirurgicznej, w tym skręt jądra, skręt przyczepków jądra lub najądrza, zapalenie najądrza.

SKRĘT JĄDRA: to stan bardzo groźny, polegający na skręcie powrózka nasiennego powodującego niedokrwienie jądra. Skręt powrózka powoduje, że odcięty jest odpływ, a następnie również dopływ krwi do jądra, w wyniku czego jadro zaczyna obumierać. Skręt jądra wywołuje silny ból, obrzęk i  zaczerwienienie moszny. W przypadku skrętu jadra konieczna jest szybka operacja ,,odkręcająca'' jadro. Szacuje się, że powyżej 6 godzin od momentu początku bólu do operacji szanse na uratowanie jądra są niewielkie.

ZAPALENIE JĄDRA: stan zapalny rozwija się zwykle w wyniku zakażenia bakteryjnego. Zapalenie powoduje ból, obrzęk i nadmierne przekrwienie. 

ZAPALENIE NAJĄDRZA: u młodych mężczyzn aktywnych seksualnie rozwija się zwykle z powodu zakażenia Chlamydią. U starszych mężczyzn zapalenie najądrza najczęściej wywoływane jest przez bakterię Escherichia coli i w większości przypadków towarzyszy łagodnemu przerostowi gruczołu krokowego. Objawia się bólem całego jądra.

PRZEPUKLINA PACHWINOWA: to  schorzenie polegające na przemieszczaniu się struktur jamy brzusznej, najczęściej jelita, przez kanał pachwinowy, w którym przebiega powrózek nasienny. Gdy worek przepuklinowy zacznie uciskać na struktury powrózka nasiennego zaopatrującego jądro, pojawi się ból jądra. 

SKRĘT PRZYCZEPKA JĄDRA: to częsta przyczyna bólu jader u małych chłopców. Przyczepki jądra i najądrza to pozostałości po rozwoju embrionalnym jądra i najądrza. Ich niedokrwienie w wyniku skrętu jest częstą przyczyną bólu jądra u dzieci.

RAK JĄDRA: jest rzadką przyczyną bólu jadra, ponieważ zazwyczaj nowotwory jadra nie powodują dolegliwości bólowych. Może się jednak zdarzyć, że guzowi będzie towarzyszyć martwica i wtedy pojawi się również ból. 

ZOBACZ: Rak jądra dotyczy głównie młodych mężczyzn. Jak rozpoznać objawy raka?

KAMICA MOCZOWODOWA: choć nie dotyczy jądra, to złogi zlokalizowane w środkowym i dolnym odcinku moczowodu mogą powodować ból promieniujący do jądra.

ŻYLAKI POWRÓZKA NASIENNEGO: to patologicznie, nieprawidłowo poszerzone żyły splotu wiciowatego, które mogą powodować ból jądra i najądrza.Rozwojowi żylaków sprzyja długotrwała pozycja stojąca.

  • Uwaga! Budowa nerwów, które przekazują impulsy z jądra powoduje, że ból może być odczuwalny w dolnej części brzucha, chociaż przyczyna bólu znajduje się w jądrze.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: gladiator-prostat.pl; mp.pl