Antykoncepcja w żelu dla mężczyzn. Kiedy pojawi się nowy środek?

08.01.2018 12:03
Antykoncepcja w żelu dla mężczyzn. Kiedy pojawi się nowy środek?
fot. East News

Antykoncepcja dla mężczyzn to temat, który od lat pojawia się w publicznej dyskusji. Panowie aktywni seksualnie nie mają wielu możliwości, by skutecznie się zabezpieczać. Do tej pory kwestia antykoncepcji niemal całkowicie spoczywała na barkach kobiet, które decydowały się na zabezpieczanie przed niechcianą ciążą. To może się zmienić. Naukowcy testują nową metodę hormonalnej antykoncepcji dla mężczyzn. Dowiedz się, jak działa żel antykoncepcyjny i kiedy będzie dostępny w sprzedaży.

Dla wielu mężczyzn, którzy chcą regularnie stosować antykoncepcję, taka możliwość pozostaje nieosiągalna. Do tej pory mężczyźni mogli korzystać wyłącznie z prezerwatyw lub poddać się inwazyjnej wazektomii. Niektórzy stawiają na stosunek przerywany, który nie jest uznawany za skuteczną metodę zapobiegania ciąży. Dlatego chcąc się zabezpieczać, mężczyźni również ponoszą duże ryzyko. Skuteczna antykoncepcja była zarezerwowana wyłącznie dla kobiet, które nie raz brały na siebie ciężar zażywania preparatów hormonalnych. To może się jednak zmienić!

Antykoncepcja w żelu dla świadomych mężczyzn

Naukowcy z Narodowego Instytutu Zdrowia w USA stworzyli żel hormonalny, środek antykoncepcyjny dedykowany mężczyznom. Środek zawiera progesteron i testosteron, ma na celu ograniczenie produkcji spermy. Żel określany jest jako bezpieczny środek, którego działanie nie wpływa na zdrowie mężczyzny. Żel należy aplikować codziennie na skórę ramion, jego działanie utrzymuje się przez 72 godziny. W tym czasie można bezpiecznie współżyć bez obaw o możliwe zapłodnienie.

Zaledwie 25% mężczyzn wykazuje chęć stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Na efekty trzeba poczekać

Żel antykoncepcyjny dopiero wejdzie w fazę testów. Według MIT Technology Review, testy nad środkiem antykoncepcyjnym rozpoczną się już w kwietniu 2018 roku. Na efekty trzeba będzie jednak poczekać. Aby dokładnie sprawdzić działanie żelu, 400 wybranych par będzie go testować przed kolejne 4 lata. To długo, ale środki tego typu muszą wykazywać wysoką skuteczność, by mogły być dopuszczone do stosowania.

Zobacz także

To nie jest pierwszy tego typu środek, który testowano. W 2012 roku przez pół roku sprawdzano działanie podobnej metody, która wykazała 89 proc. skuteczności przy zachowaniu minimalnych skutków ubocznych. Okazuje się jednak, że brakuje wsparcia samych zainteresowanych. Aby wprowadzić środek antykoncepcyjny na rynek potrzebne jest poparcie mężczyzn, którzy zadeklarują jego stosowanie. Tych wciąż jest zbyt mało, dlatego nie ma pewności, że żel antykoncepcyjny trafi niebawem na półki aptek.

Zagłosuj

Uważasz, że mężczyźni powinni wziąć na siebie kwestię antykoncepcji?

Liczba głosów:

Źródło: Focus.pl

________
zdrowie.radiozet.pl/nk