Zamknij

Tkanka tłuszczowa chroni przed udarem i demencją. 3 ważne miejsca na ciele

19.12.2022
Aktualizacja: 19.12.2022 16:59

Okazuje się, że gromadzący się na ciele tłuszcz może działać ochronnie na mózg i zapobiegać takim schorzeniom, jak udar czy demencja. Naukowcy potwierdzili, że tak działa tłuszcz podskórny, który w charakterystycznych miejscach gromadzą kobiety przed menopauzą. Potem sytuacja się komplikuje.

Tłuszcz podskórny chroni przed udarem
fot. Shutterstock

Rozmieszczenie tłuszczu na ciele może być istotnym czynnikiem, jeśli chodzi o zwalczanie chorób przez organizm. Wiadomo, że otyłość powoduje stan zapalny, który może przyczynić się do wystąpienia nie tylko udaru, ale też demencji. Jednak nie każdy tłuszcz ma tak szkodliwe dla zdrowia działanie: dużo groźniejszy jest tłuszcz trzewny, czyli gromadzący się na brzuchu i w jamie brzusznej, niż podskórny, który rozmieszczony jest w innych miejscach. Okazuje się, że ten ostatni może nawet chronić przed chorobami.

Tkanka tłuszczowa chroni mózg… kobiet

Jak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez naukowców z Medical College of Georgia na Uniwersytecie Augusta i opublikowanego na łamach pisma „Diabetes Association”, skłonność do gromadzenia tłuszczu pod skórą w sposób, w jaki dzieje się to u kobiet, chroni je przed stanami zapalnymi mózgu, które mogą przyczynić się do tak poważnych problemów, jak udar czy demencja. Dzieje się tak co najmniej do menopauzy. Charakterystyczne miejsce, w których u kobiet gromadzi się podskórna tkanka tłuszczowa, to:

  • biodra
  • pośladki
  • grzbiety ramion.

Jak twierdzą naukowcy, u mężczyzn niezależnie od wieku w większości przypadków tkanka tłuszczowa gromadzi się przede wszystkim wokół głównych organów w jamie brzusznej – to tzw. tłuszcz trzewny, który jest o wiele bardziej niebezpieczny niż podskórny. Wydziela on cytokiny, powodując stan zapalny w organizmie, i odpowiada za wyższe ryzyko takich problemów, jak atak serca czy udar.

Po menopauzie zmienia się lokalizacja tłuszczu

Ochronne działanie podskórnej tkanki tłuszczowej w pewnym momencie się jednak kończy. Dzieje się tak, gdy kobiety wchodzą w okres menopauzy. Naukowcy zaobserwowali, że w miarę starzenia zwiększa się u nich ilość tkanki tłuszczowej na brzuchu, czyli tłuszczu trzewnego. W tym czasie rozmieszczenie tłuszczu u kobiet zaczyna przypominać to, jakie mają mężczyźni.

– Jeśli chodzi o ochronę przed chorobami u kobiet, pierwszą myślą są zwykle estrogeny. To jednak zbyt proste, że każda różnica między płciami wiąże się z hormonami. Musimy naprawdę wnikliwiej pomyśleć o mechanizmach leżących u podstaw różnic płciowych, by lepiej poznać znaczenie, jakie mają dla zdrowia obu płci – powiedziała dr Alexis M. Stranahan, naukowczyni z Departamentu Neuronauki i Medycyny Regeneracyjnej w Medical College of Georgia na Uniwersytecie Augusta.

Tłuszcz podskórny z tłuszcz trzewny

Aby zrozumieć, jak rozmieszczenie tłuszczu w ciele wpływa na stan zapalny mózgu, badacze przyjrzeli się otyłym samicom myszy. Mają one skłonność do gromadzenia większej ilości tłuszczu podskórnego i mniejszej ilości tłuszczu trzewnego niż ich męskie odpowiedniki (podobnie jest u kobiet i mężczyzn). Zmieniło się to jednak po osiągnięciu przez nie menopauzy – rozkład tłuszczu u samic zaczął przypominać ten u samców.

Badacze przeprowadzili na gryzoniach operację podobną do liposukcji, aby usunąć podskórny tłuszcz. Kiedy go usunęli, mózgi samic zaczęły wykazywać podobny stan zapalny jak mózgi samców, a samice zyskały więcej tłuszczu trzewnego. Przemiana nastąpiła w ciągu około trzech miesięcy, co przekłada się na kilka lat w czasie ludzkim.

– Dla porównania, samice, które nie miały usuniętego podskórnego tłuszczu, dopiero po menopauzie wykazywały poziom zapalenia mózgu podobny do samców – wyjaśnia dr Stranahan. I dodaje: – Ważna lekcja z tych badań? Nie poddawaj się liposukcji i nie stosuj diety pozbawionej tłuszczu.

Wydaje się więc, że związane ze zdrowie różnice między płciami nie wynikają jedynie z różnic hormonalnych, a tkanka tłuszczowa może pełnić w organizmie różne, także pozytywne funkcje.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: A. M. Stranahan, De-Huang Guo, M. Yamamoto i in., Sex Differences in Adipose Tissue Distribution Determine Susceptibility to Neuroinflammation in Mice With Dietary Obesity, Diabetes, 2022