Zamknij

Kobiety łączą siły. "Co 15 minut jedna Polka doświadcza poronienia"

08.12.2022 10:24

Gdzie szukać pomocy po poronieniu? Kobiety, które doświadczyły straty, dzielą się swoimi historiami i zbierają pieniądze na pomoc dla kobiet w podobnej sytuacji.

40 tysięcy kobiet
fot. Shutterstock

Dane są porażające. Każdego roku 40 tys. kobiet w Polsce traci ciążę. To tyle, ile mieszkańców ma cały Sopot. Oznacza to, że co 15 minut kobieta w Polsce doświadcza poronienia. Naprzeciw problemowi wychodzi Fundacja Medycyny Prenatalnej im. Ernesta Wójcickiego.

Bezpłatna pomoc po poronieniu

"Czasu nie cofniemy, ale jesteśmy tutaj, by zapewnić bezpłatne, profesjonalne wsparcie psychologów, konsultacje prawne z zakresu uprawnień po poronieniu, a także dodatkową diagnostykę medyczną" - czytamy na stronie akcji "40 tysięcy kobiet. 40 tysięcy historii o poronieniach".

O jaką pomoc konkretnie chodzi? "Niestety wiele kobiet nie wie, że w przypadku straty na wczesnym etapie ciąży może skorzystać z uprawnień: zarejestrować dziecko w USC, pochować dziecko, skorzystać z urlopów - 8-tygodniowego urlopu macierzyńskiego i 4-dniowego urlopu okolicznościowego. W samym 2021 r. prawnicy Fundacji udzieli ponad 700 konsultacji prawno-informacyjnych, a w 2022 r. ponad 600. Fundacja udziela takiego wsparcia bezpłatnie" - precyzuje Agata Iwanow, Prezes Zarządu Fundacji Medycyny Prenatalnej im. Ernesta Wójcickiego.

W dniach 8-10 grudnia 2022 na stronie https://www.siepomaga.pl/40tysiecy prowadzona jest zbiórka, która ma wesprzeć kobiety po stracie. Ale to nie wszystko. Fundacja zachęca też do dzielenia się swoimi historiami w mediach społecznościowych, opatrzonymi hasztagiem #toteżja. Chodzi o to, żeby do jak największej liczby kobiet dotrzeć z przekazem: "Nie jesteś sama!".

"Wierzymy, że im więcej osób włączy się w akcję, tym więcej kobiet ma szansę się o niej dowiedzieć, a tym samym - kobiety, które będą potrzebować wsparcia, dowiedzą się, gdzie mogą tę pomoc otrzymać" - wyjaśniają inicjatorzy akcji.

Źródło: Fundacja Medycyny Prenatalnej im. Ernesta Wójcickiego