Zamknij

Pigułka gwałtu. 10 pierwszych, alarmujących objawów po zażyciu substancji

28.11.2022 11:03

Pigułka gwałtu, czy inaczej tabletka z GHB to substancja, którą stosuje się w celu odurzenia ofiary. Czy da się rozpoznać, że jesteśmy pod wpływem substancji psychoaktywnej? Warto znać najczęstsze objawy: ta wiedza może nas uratować.

Jak rozpoznać, że zażyliśmy pigułkę gwałtu? 10 objawów
fot. Shutterstock

Pigułki gwałtu to popularna metoda stosowana przez przestępców seksualnych na całym świecie. Ofiarą najczęściej padają młode kobiety i mężczyźni, którzy spożywają alkohol podczas zabawy w klubie. Co znajduje się w takiej pigułce? GHB (kwas gamma-hydroksymasłowy) został uzyskany już w 190 roku w USA i używano go głównie do narkozy, w leczeniu zaburzeń snu i narkolepsji. Obserwacja licznych skutków ubocznych stosowania substancji sprawiła, że szybko ograniczono stosowanie tego środka. Pierwsze przypadki przestępstw z użyciem pigułki gwałtu pojawiły się w Europie w latach 90. Niestety, zjawisko to nadal jest ogromnym zagrożeniem dla młodych ludzi, którym trudno rozpoznać objawy zażycia niebezpiecznego środka.

Jak rozpoznać, że zażyliśmy pigułkę gwałtu?

GHB to substancja bezwonna, bezbarwna i pozbawiona smaku. Dodatkowo bardzo szybko rozpuszcza się w napojach nie zmieniając ich barwy, przez co jej wykrycie jest praktycznie niemożliwe przez ofiarę. Pigułka gwałtu zmienia naszą świadomość już ok. 30 minut po zażyciu. Dziwny stan może utrzymywać się nawet przez 20 godzin! Objawy, które powinny nas zaalarmować, to:

  • osłabienie aktywności psychomotorycznej (spowolnione ruchy, problem ze skupieniem, mową)
  • rozluźnienie mięśni
  • wystąpienie reakcji paradoksalnych (ostre pobudzenie, bezsenność, euforia, objawy psychotyczne)
  • trudności z zapamiętywaniem tego, co dzieje się na bieżąco
  • senność
  • dezorientacja
  • pobudzenie seksualne
  • utrata kontroli
  • drgawki
  • wymioty

Każdy organizm reaguje inaczej na tabletkę gwałtu. U jednej osoby może wystąpić senność, spowolnienie, a u innej pigułka gwałtu spowoduje niewyjaśnione pobudzenie czy wręcz agresję. Nagła, niewyjaśniona zmiana samopoczucia podczas imprezy w klubie zawsze powinna nas zaniepokoić; zarówno gdy dotyczy nas, jak i innych osób. Jeżeli czujemy, że coś jest nie tak, należy jak najszybciej poszukać pomocy. Poprośmy zaufaną osobę o znalezienie bezpiecznego miejsca. Jeżeli wieczór spędzamy w towarzystwie nowo poznanej osoby,  najlepiej zgłosić się do ochrony lub barmanów.

Pamiętajmy, że pigułka gwałtu jest niebezpieczna nie tylko ze względu na ryzyko wykorzystania seksualnego. Substancje zawarte w takich pigułkach powodują groźne objawy, które nasilają się, gdy jednocześnie spożywamy alkohol lub marihuanę. Dodatkowo, należy pamiętać, że ofiara może stosować w tym samym czasie inne środki (np. w terapii różnych przewlekłych chorób), które mogą wchodzić w interakcję z pigułką gwałtu.

Przy przedawkowaniu tabletek gwałtu może dojść do upośledzenia funkcji układu oddechowego, śpiączki, hipotonii, a nawet zgonu! Uważna obserwacja samopoczucia i reagowanie na pierwsze symptomy może uratować nam życie.

Źródło: P.Polak, A. M. Sitkowska, I. Sołtyszewski, Środki psychoaktywne w przestępstwach seksualnych, Prokuratura i Prawo 9 (2009), [dostęp online 28.11.2022]