Oceń
Znany amerykański tiktoker postanowił sprawdzić, jak to jest, gdy dopadną skurcze miesiączkowe. Chciał postawić się w sytuacji kobiet, które raz w miesiącu doświadczają bólu menstruacyjnego i skurczy macicy. Postanowił podłączyć się do specjalnego symulatora miesiączki i w tym czasie przygotować posiłek. Eksperyment nagrał w 2019 roku.
Okazało się, że nie jest to takie łatwe. Darius Covington (thedariuscovington) wyjaśnił na początku nagrania, że symulator ustawił na poziom 3 (skala wyładowania elektrycznego pobudzającego mięśnie). Przy czym poziom 5 uważany jest za symulację bólu miesiączkowego, a 10 za symulację bólu porodowego. Już po chwili widzimy, jak tiktoker zgina się w bólu i nie może wbić jajka do szklanki. Mówi, że ból i skurcze nasilają się z każdą chwilą. Postanawia przełączyć symulator na poziom 5, czyli ten przypominający ból miesiączkowy odczuwany przez zdrową kobietę.
Skurcze są tak silne, że mężczyzna upada na podłogę, wyjąc z bólu. Po chwili odłącza kabel od symulatora.
"Oczekuje się od nas, że wstaniemy i pójdziemy do pracy" - skomentowała jedna z użytkowniczek TikToka. "Kochany, na 5 (poziom ustawienia symulatora - przyp. red) to my zaczynamy swój dzień" - napisała inna obserwatorka. To nie pierwszy tego typu eksperyment. Dzielenie się doświadczeniem miesiączki lub porodu jest coraz popularniejsze. Wielu mężczyzn decyduje się na podłączenie się do symulatora, by sprawdzić, jak w tym trudnym czasie czują się ich partnerki lub córki.
Skurcze miesiączkowe. Skąd się biorą?
Skurcze miesiączkowe, czyli skurcze macicy występujące w czasie okresu są wynikiem działania prostaglandyn - hormonów wydzielanych podczas pierwszych dni menstruacji. Prostaglandyny to hormony tkankowe odpowiedzialne za wzbudzenie stanu zapalnego i bólu w organizmie, są wydzielane w obrębie mięśni macicy podczas owulacyjnych cykli miesiączkowych. Hormony te pobudzają miejscowo mięśniówkę macicy do skurczów, które zmniejszają przepływ krwi przez macicę, prowadząc do jej niedotlenienia.
Prostaglandyny docierają z krwią do innych narządów, wywołując bóle głowy, pleców, nudności i wymioty. Bóle i skurcze pojawiają się zwykle dzień przed miesiączką lub w dniu jej wystąpienia i ustępują drugiego lub trzeciego dnia krwawienia.
Oceń artykuł