Zamknij

Kobieta ma podwójną macicę i pochwę. Ma okres dwa razy w miesiącu

02.01.2023 13:08

Młoda Angielka opowiedziała w wywiadzie o swojej niezwykłej przypadłości. U kobiety wykryto dwie macice i dwie pochwy - narządy są sprawne, dlatego miesiączkowała dwa razy w ciągu jednego cyklu, miała też problem ze współżyciem. Dowiedz się, czym jest uterus didelphis i jak rozpoznać objawy tej przypadłości.

Podwójna macica
fot. Shutterstock

Brytyjski "The Mirror" opisuje historię 23-letniej Annie Charlotte z Surrey w Anglii, u której zdiagnozowaną rzadką przypadłość. Kobieta ma dwie waginy i miesiączkuje dwa razy w miesiącu.

23-latka ma dwie pochwy i dwie macice. Lekarze wykryli tę przypadłość, gdy w wieku 16-lat Annie zgłosiła się do ginekologa w celu założenia spirali antykoncepcyjnej.

Co ciekawe, oba narządy funkcjonują prawidłowo, więc młoda kobieta miała okres dwa razy w ciągu jednego miesiąca, z czym obecnie radzi sobie z pomocą terapii hormonalnej. Mogłaby też począć dzieci z dwoma różnymi mężczyznami w tym samym czasie. Pochwy oddzielone są ścianą, która znajduje się we wnętrzu ciała, dlatego 23-latka przez kilkanaście lat nie wiedziała, że występuje u niej ta wada rozwojowa. 

- Powiedziano mi, że posiadanie dzieci będzie bardzo trudne i będzie wymagało wielu wizyt w szpitalu i ostatecznie porodu przez cesarskie cięcie, ponieważ płód nie będzie miał wystarczająco dużo miejsca, aby mógł być donoszony do końca. Poinformowano mnie również, że istnieje ryzyko wielu poronień - powiedziała kobieta w rozmowie z "The Mirror".

Choć na początku diagnoza była dla nastoletniej dziewczyny druzgocącą i powstrzymywała ją przed nawiązywaniem kontaktów seksualnych, to po kilku latach Annie zaakceptowała swoją "naturę" i twierdzi, że czuje się dobrze w swojej skórze. Musi jednak instruować partnerów seksualnych, ponieważ, jak sama twierdzi, współżycie nie jest łatwe i wymaga odpowiedniej wiedzy. 

Podwójna macica - co to za przypadłość?

Uterus didelphis to wada rozwojowa macicy, w której macica występuje jako podwójny narząd. Gdy w okresie życia płodowego nie dochodzi do embriogenetycznej fuzji przewodów Müllera, tworzy się podwójna macica z dwiema oddzielnymi szyjkami macicy i podwójną pochwą. 

Badania wskazują, że większość kobiet przez wiele lat nie ma świadomości posiadania podwójnej macicy i pochwy. O tej przypadłości dowiadują się zazwyczaj podczas badań wykonywanych z powodu bolesnych i obfitych miesiączek oraz bólu podczas stosunku. 

Kobiety z podwójną macicą wymagają większej uwagi i specjalnej opieki podczas ciąży, ponieważ w ich przypadku często dochodzi do porodów przedwczesnych i innych komplikacji okołoporodowych.