Zamknij

Jak się ubrać zimą, żeby było ciepło? 6 rzeczy, o których zapominasz

30.12.2022
Aktualizacja: 30.12.2022 09:50

Starasz się ubierać ciepło, a mimo to cały czas marzniesz? Możliwe, że zapominasz o kilku ważnych zasadach. Poznaj kilka wskazówek, dzięki którym się rozgrzejesz!

Jak ubierać się zimą? 6 ważnych zasad
fot. Shutterstock
  1. Zimą zawsze ubieraj się “na cebulkę”
  2. Wybierz wygodne i naprawdę ciepłe buty
  3. Pamiętaj, że ciepło ucieka przez części ciała, których nie zakrywasz
  4. Zakładaj czapkę
  5. Nie zapominaj o nogach
  6. Zainwestuj w puchówkę

Każdy człowiek inaczej reaguje na temperaturę za oknem, jednak zimowe miesiące są trudne dla wszystkich. Brakuje nam słońca, witamin i odpoczynku, trochę gorzej śpimy. To wszystko wpływa na nasze samopoczucie. Zimą warto wspierać organizm od wewnątrz poprzez odpowiednią dietę i suplementy, ale ważne jest też to, jak się ubieramy. Jeśli przez większość dnia masz dreszcze, chce Ci się spać albo wręcz masz napady zimnego potu to znak, że powinieneś coś zmienić.  Oto 5 zasad, o których łatwo zapomnieć:

Zimą zawsze ubieraj się “na cebulkę”

Wiele warstw odzieży zapewnia ciepło, ale też chroni przed przegrzaniem, które jest równie niezdrowe. Zadbaj o to, by materiały, które stykają się bezpośrednio z ciałem, były naturalne. Dobrym wyborem będzie termoaktywna bielizna. Im więcej warstw nosisz, tym łatwiej utrzymać ciepło. Ubrania powinny być luźne i wygodne. Doskonale sprawdzą się większe koszulki i wełniane swetry.

Wybierz wygodne i naprawdę ciepłe buty

Często kupując buty kierujemy się głównie tym, by ładnie wyglądały. To duży błąd. Zimą ważne jest noszenie wygodnych butów z futrzaną wyściółką, stabilną podeszwą i we właściwym rozmiarze. Buty nie mogą być za duże ani za małe (to uniemożliwia prawidłowy przepływ krwi i sprawia, że stopy szybko tracą ciepło).

Pamiętaj, że ciepło ucieka przez części ciała, których nie zakrywasz

Najwięcej ciepła ucieka przez otwarte obszary ciała (nadgarstek, szyja, stopy). Nie zaleca się więc zakładania krótkich skarpet, bluzek z odkrytymi ramionami czy swetrów z odkrytymi nadgarstkami. W ten sposób można zmarznąć nawet w najcieplejszej kurtce! Zimą warto polubić golfy.

Zakładaj czapkę

Przez głowę ucieka bardzo dużo ciepła. Nawet jeśli nie lubisz, zimą zakładaj czapkę. Jeśli dużo ruszasz się na powietrzu, czapka nie może być zbyt gruba, powinna jednak zakrywać uszy. Kolejnym obowiązkowym elementem są ciepłe rękawiczki.

Nie zapominaj o nogach

W bardzo zimne dni warto założyć pod spodnie grube rajstopy lub kalesony. Jeśli lubisz nosić sukienki, na zimę koniecznie zaopatrz się w halkę, czyli bieliźnianą tunikę na ramiączkach, albo półhalkę (pod spódnicę). Najlepsze będą halki jedwabne, które zatrzymują ciepło.

Zainwestuj w puchówkę

Masz w szafie kilka różnych kurtek zimowych, a mimo to marzniesz? Pamiętaj: o tej porze roku elegancja to drugorzędna kwestia. Najlepszą zimową kurtką jest puchówka. Puch to najlepsza izolacja przed zimnem. Sam z siebie nie grzeje, ale zatrzymuje ciepło wytwarzane przez ciało. Aby wybrać ciepłą kurtkę, należy zwrócić uwagę na zawartość cuin (podstawowy parametr pozwalający określić jakość puchu). W mieście najlepiej sprawdzi się kurtka o sprężystości wynoszącej 550 cuin.