Zamknij

Nie dbasz o zęby? Możesz mieć raka piersi!

Monika Piorun
27.04.2016 19:03

Osoby, których stan jamy ustnej pozostawia wiele do życzenia, częściej cierpią na choroby serca, cukrzycę oraz różne rodzaje chorób nowotworowych - w tym raka piersi - co zostało potwierdzone wynikami najnowszych badań naukowych.

Fatalny stan jamy ustnej, nieprawidłowe uzębienie oraz zły stan dziąseł może przyczyniać się do rozwoju nowotworu piersi wśród kobiet
fot. ---

- Kobiety cierpiące na choroby przyzębia są o 14% bardziej narażone na rozwój nowotworu piersi, szczególnie jeśli znajdują się w okresie pomenopauzalnym - przekonują badacze z Amerykańskiego Towarzystwa Badań nad Rakiem.

Najbardziej zagrożone rakiem piersi są panie uzależnione od palenia papierosów. Paradoksalnie największe szanse na zachorowanie mają byłe palaczki, które zerwały z nałogiem w ciągu ostatnich 20 lat. W porównaniu do kobiet, które nadal palą, mają kilka punktów procentowych przewagi w niechlubnych statystykach potencjalnego zagrożenia rakiem piersi.

Specjaliści doszli do takich wniosków po przebadaniu 73 tysięcy kobiet, które przeszły menopauzę. Żadna z uczestniczek nie miała zdiagnozowanego raka piersi na początku trwającego 7 lat badania.

Okazało się, że znaczący wpływ na związek pomiędzy nieprawidłowym stanem jamy ustnej a rakiem piersi mają bakterie powodujące uszkodzenia w chorych dziąsłach, z których prawdopodobnie przedostają się do tkanek piersi doprowadzając do zmian nowotworowych.

Do tej pory naukowcy mieli pewność tylko co do tego, że zły stan dziąseł ma bezpośredni wpływ na choroby serca, udary mózgu oraz nowotwory jamy ustnej, przełyku, głowy, szyi, trzustki i płuc.

____

zdrowie.radiozet.pl/π