Zamknij

Zatrzymywanie wody w organizmie: 5 mitów, w które nadal wierzymy

25.10.2022
Aktualizacja: 25.10.2022 13:04

Spuchnięte, nabrzmiałe ciało, do tego uczucie ciężkości i zmęczenia… Woda zatrzymana w organizmie daje wiele nieprzyjemnych symptomów. Niestety, często to nasze nawyki przyczyniają się do takiego stanu. Jakie są najczęstsze mity na temat nadmiaru wody w organizmie?

Nadmiar wody w organizmie: 6 najczęstszych mitów
fot. Shutterstock
  1. Nadmiar wody w organizmie wynika z jej częstego picia
  2. Napoje przeznaczone dla sportowców są lepsze niż woda
  3. Opuchlizna i obrzęki to „typ urody”
  4. Pozbycie się nadmiaru wody z organizmu możliwe jest w jeden wieczór
  5. Stosowanie suplementów pomaga usunąć nadmiar wody

Przyczyn nadmiaru wody w organizmie jest wiele. U kobiet ogromne znaczenie ma faza cyklu lub stosowanie terapii hormonalnej. Jeżeli zatrzymywanie wody jest odczuwalne przez cały czas, możliwe, że jest to symptom rozwijającej się choroby (np. nerek lub tarczycy). Jeśli objawy są niepokojące, warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Zdarza się jednak, że nadmiar wody w ciele to wynik codziennych błędów, które popełniamy, chcąc poczuć się lepiej… Jakie przekonania na temat zatrzymywania w organizmie mogą być szkodliwe? Oto 6 najczęstszych:

Nadmiar wody w organizmie wynika z jej częstego picia

Jest wręcz przeciwnie! Jeśli nie dostarczasz organizmowi odpowiedniej ilości płynów, zaczyna on samodzielnie magazynować wodę w tkankach. Konsekwencją może być wzrost masy ciała, opuchlizna na rękach i nogach. Aby tego uniknąć, należy pić przynajmniej 2 litry wody dziennie. Picie wody pomiędzy posiłkami pomaga zmniejszyć ilość spożywanych kalorii.

Napoje przeznaczone dla sportowców są lepsze niż woda

Sportowcy sięgają po napoje z wysoką zawartością elektrolitów, ponieważ wyczerpujące treningi sprawiają, że tracą cenne minerały. Izotoniki często zawierają też dodatkowe substancje (w tym cukier), które nie są nam na co dzień potrzebne. Aby nawodnić organizm, wystarczy zwyczajna woda.

Opuchlizna i obrzęki to „typ urody”

Gromadzenie wody w organizmie zawsze jest niepokojącym sygnałem i warto znaleźć przyczynę takiego stanu. Nie jest to naturalne zjawisko, które związane jest z naszymi genami. Opuchlizna, która utrzymuje się przez cały czas, może być pierwszym symptomem poważnych schorzeń. Jeżeli zmiana stylu życia nie pomaga, warto wykonać podstawowe badania.

Pozbycie się nadmiaru wody z organizmu możliwe jest w jeden wieczór

Nie ma skutecznego sposobu na błyskawiczne pozbycie się wody z organizmu. W tym procesie ważna jest systematyczność. Jeżeli chcesz poprawić swoje samopoczucie, zrezygnuj z dań zawierających dużą ilość soli, jak najczęściej sięgaj po wodę, postaw na aktywność fizyczną. Jeśli te metody nie przynoszą efektów, porozmawiaj z lekarzem

Stosowanie suplementów pomaga usunąć nadmiar wody

Przyjmowanie suplementów bez recepty, zwłaszcza na własną rękę, nigdy nie jest bezpieczne. Taką decyzję warto zawsze skonsultować z lekarzem. Co więcej, suplementy nie zwalczą głównego problemu, który odpowiada za zatrzymywanie wody w organizmie.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: gdziepolek.pl, bodyempire.pl, apteline.pl