Zamknij

Wargi sromowe: wygląd, funkcje. Wargi sromowe za duże i za małe

23.08.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 13:15

Wargi sromowe: jaką funkcję pełnią w życiu intymnym? Niestety niewiele kobiet zna odpowiedź na to pytanie. Ten narząd płciowy to ochronna tarcza układu rozrodczego. Wszystko, co należy wiedzieć o wargach sromowych, opisuje dr n. med. Tomasz Basta, ginekolog oraz specjalista ginekologii estetycznej Intima Clinic w Krakowie.

Wargi sromowe u kobiet
fot. Shutterstock

Wargi sromowe to fałdy skóry występujące po dwóch stronach szpary sromowej i otaczające szparę oraz przedsionek pochwy.

Wargi sromowe: funkcje. Po co kobiecie wargi sromowe? 

Podstawową funkcją warg sromowych jest tworzenie bariery ochronnej. Funkcja ochronna warg sromowych polega na osłanianiu pochwy przed urazami mechanicznymi oraz zabezpieczaniu jej wejścia, przez co zatrzymują wilgoć i pomagają utrzymać prawidłową florę bakteryjną.

Wargi sromowe dzielą się na wargi mniejsze i większe:

– Te pierwsze (wargi sromowe większe), bardziej zewnętrzne, składają się głównie z tkanki tłuszczowej i działają niczym poduszka amortyzująca, chroniąc przed tarciem np. podczas współżycia. Te drugie natomiast (wargi mniejsze) są fałdem skóry i można je porównać do kurtyny blokującej dostęp bakterii, wirusów oraz innych szkodliwych dla zdrowia substancji – wyjaśnia dr n. med. Tomasz Basta.

– Wargi sromowe pełnią więc głównie funkcję ochronną dla wewnętrznego układu płciowego kobiety. To części ciała, które są mocno unerwione, dlatego posiadają również funkcję czuciową i biorą udział w czerpaniu przyjemności przez kobietę z seksu – dodaje ekspert Intima Clinic.

Wargi sromowe: za małe lub za duże. Jak zbudowane są wargi sromowe?

Wygląd, budowa warg sromowych bywa dla kobiet problematyczna. Anatomia tego narządu u każdej kobiety jest zawsze nieco odmienna. Nie ma ogólnego wzorca, jak wargi sromowe powinny wyglądać. Jednak zdarzają się spore asymetrie oraz odchylenia, które mogą wywoływać dyskomfort, a nawet spory ból. Pracą nad takimi przypadkami zajmują się eksperci ginekologii plastycznej i estetycznej.

Problem zbyt małych warg sromowych pojawia się nie tylko u starszych pacjentek, ale także tych, które mają zanikowe bądź niedorozwinięte wargi sromowe. Czasem zdarza się, że chirurg źle je zredukuje, chociażby przez za duże wycięcie. Gdy ten narząd rodny jest zbyt mały, pacjentka może odczuwać ból podczas stosunków, ponieważ brakuje tam tkanki, która rozciągałaby się w głąb pochwy. Pojawiają się otarcia, a nawet bolesność głębszych narządów.

Pochwa jest cały czas otwarta, co wpływa na jej kontakt z drobnoustrojami. Dużo częściej mogą przez to występować stany zapalne kobiecych dróg rodnych. Pochwa także bardziej wysycha, co powoduje jej szybsze starzenie i wiotczenie.

Jednym z rozwiązań jest augumentacja polegająca na wypełnieniu warg sromowych. Za sprawą preparatów na bazie kwasu hialuronowego powiększają się one, uwypuklają i ujędrniają, zamykając tym samym przedsionek pochwy. Jeszcze innym rozwiązaniem jest autoprzeszczep tkanki tłuszczowej. Warto jednak pamiętać, że nie są to zabiegi trwałe i co jakiś czas należy je powtarzać – zaleca lekarz z Intima Clinic.

W przypadku zbyt dużych warg sromowych efekty dysfunkcji są podobne. Tkanka jest pofałdowana, porowata oraz jest doskonałym siedliskiem bakterii. Niekiedy przerośnięte wargi sromowe mogą nawet blokować dopływ krwi. Uprawianie sportów czy jakikolwiek większy wysiłek fizyczny skutkuje mikrourazami, ranami, niedotlenieniem oraz podatnością na różnorodne infekcje.

Podrażniona tkanka przepuszcza drobnoustroje, co prowadzi do chorób, zmian brodawkowych oraz w skrajnych przypadkach do zmian nowotworowych. Nie mówiąc już nawet o utrudnionych stosunkach płciowych, podczas których wargi zaciągane są w głąb pochwy. Takie przypadłości są wskazaniem medycznym do redukcji powiększonych warg sromowych, która odbywa się podczas labioplastyki. Ten zabieg chirurgiczny polega na nadaniu prawidłowego kształtu wargom sromowym mniejszym (labiominoroplastyka) bądź większym (labiomajoroplastyka). Kwalifikuje się do niego pacjentki zmagające się ze zbyt dużymi, za małymi, zdeformowanymi, zanikającymi lub niesymetrycznymi wargami sromowymi. 

ZOBACZ: Ginekologia estetyczna: plastyka pochwy, warg sromowych, wybielanie odbytu

Wargi sromowe: pielęgnacja. Jak dbać o wargi sromowe?

Kiedy wargi sromowe są w dobrej kondycji, rutynowe higieniczne zabiegi w zupełności wystarczą. Codzienne prysznice, stosowanie specjalnych kosmetyków do higieny intymnej oraz zakładanie bawełnianej bielizny powinny zapewnić dobre środowisko dla funkcjonowania tego narządu płciowego. Jednak, gdy jest on przerośnięty lub porowaty, może gromadzić się w nim wydzielina będąca doskonałą pożywką dla różnych bakterii. W takim wypadku istotną funkcję pełni dokładne mycie się w tym miejscu, usuwając przy okazji żółtą wydzielinę.

Bardzo ważne jest jednocześnie właściwe nawilżenie delikatnych okolic intymnych. Powinno używać się do tego preparatów zawierających kwasy hialuronowe, gdyż dzięki ich regularnemu stosowaniu skóra robi się gładsza i jędrniejsza, a wargi sromowe przestają się o siebie ocierać – tłumaczy specjalista ginekologii estetycznej.

Właściwe dbanie o wargi sromowe nie tylko zapobiega przedostawaniu się bakterii i wirusów w głąb układu płciowego, ale ponadto sprawia, że srom jest zdrowy. Opryszczka, choroby grzybicze, zakażenie wirusem HPV czy nawet rak – te choroby mogą zaatakować właśnie wargi sromowe. Warto skonsultować stan tego narządu, gdy odczuwane jest swędzenie, ból lub pieczenie okolicy sromu. Każda nietypowe narośla, owrzodzenie, brodawki, guzki czy zmiana barwy powinny skłonić do wizyty u specjalisty.