Arabki będą mieć więcej praw? Historyczna ustawa o zakazie przemocy

Monika Piorun
02.08.2017 16:18
Arabki będą mieć więcej praw? Historyczna ustawa o zakazie przemocy
fot. imageBROKER/East News

Tunezyjski parlament zakazał stosowania przemocy wobec kobiet. Jordania zniosła zaś przepis zezwalający gwałcicielom uniknięcia kary, jeśli poślubią swoją ofiarę. Wprowadzenie podobnych regulacji rozważa Libia. Na takie zmiany Arabki czekały od lat.

Kobiety w krajach arabskich nie mogą liczyć na prawa, które wydają się oczywiste dla Europejek czy Amerykanek. Według Human Rights Watch, co druga Tunezyjka twierdzi, że doświadczyła w swoim życiu "jednej lub wielu form przemocy". Uchwała, którą właśnie przyjęli tunezyjscy deputowani, jest jednak pierwszym krokiem do zwiększenia ich roli w społeczeństwie.

W ciągu 6 miesięcy w stosunkowo liberalnej w porównaniu do innych arabskich państw Tunezji wejdą w życie przepisy zakazujące wszelkich form przemocy wobec pań. Nawet jeśli ofiara wycofa skargę na swojego oprawcę, państwo będzie miało obowiązek ścigać przestępcę, który dopuści się agresji wobec kobiet.

Zmiany w prawie znoszą też kontrowersyjny artykuł kodeksu karnego, który pozwalał na wycofanie zarzutów przeciwko sprawcy aktu seksualnego dokonanego na osobach poniżej 15. roku życia, jeśli poślubi swoją ofiarę.

Na zrezygnowanie z przepisów o "poślubieniu gwałciciela" zdecydowała się też Jordania - choć przepisy wymagają jeszcze zatwierdzenia przez wyższą izbę Zgromadzenia Narodowego oraz króla Abdullaha II. Podobne plany ma też Libia.

W krajach arabskich paradoksalnie to ofiara gwałtu - a nie oprawca - przynosi wstyd rodzinie. Honor można odzyskać poprzez małżeństwo z gwałcicielem. Nowe przepisy mają chronić kobiety przed stygmatyzacją społeczną, jeśli nie zdecydują się na ślub z mężczyzną, który je zgwałci a także gwarantować im pomoc psychologiczną.

Czy to początek kobiecej rewolucji w świecie, w którym to mężczyźni mieli dotąd większe prawa do decydowania o własnym losie?

Zobacz także

Zobacz także

źródło: Human Rights Watch

______

zdrowie.radiozet.pl/π