Jak sprawić, aby szpilki były wygodniejsze?

Aleksandra Supryn
19.02.2016 14:26
Jak sprawić, aby szpilki były wygodniejsze?
fot. Triki, dzięki którym buty na wysokim obcasie będą bardziej wygodne

Szpilki to część garderoby, z której ciężko zrezygnować. Nieważne jak bardzo niewygodne! Przecież trzeba trochę pocierpieć, aby być piękną. No bo kto potrafiłby porzucić perspektywę szczuplej wyglądającej sylwetki, pięknie wymodelowanych łydek oraz poczucia pewności siebie i zmysłowości?

Musisz zdawać sobie jednak sprawę, że szpilki dość mocno wpływają na nasze zdrowie. Długotrwałe, codzienne noszenie ich nie tylko powoduje ból, ale i deformuje ciało. Osoby, które przesadzają z butami na wysokim obcasie, często mają potem problemy z prawidłową postawą, kręgosłupem oraz zniekształconymi stopami. To jednak nie wszystko, zdarzają się również problemy z krążeniem i miśniem Achillesa.

Jak więc sprawić, żeby szpilki były chociaż trochę wygodniejsze i mniej szkodziły zdrowiu?

Sklej palce

Aby chodzenie na szpilkach było wygodniejsze, sklej ze sobą 3. i 4. palec u każdej stopy. Dlaczego? Dzięki temu mięśnie połączone z nimi będą bardziej napięte, a chód znacznie bardziej pewny. Wystarczy więc po prostu odrobina taśmy klejącej lub plastra medycznego, a chodzenie przestanie być trudne i niewygodne, nawet gdy założysz bardzo wysoki obcas.

Rozgrzej się

Nie musisz rozgrzewać całego ciała – wystarczą stopy. Zrób kilka rozgrzewających, rozciągających ćwiczeń. To naprawdę nic trudnego: stań kilka raz na palcach, skacz na jednej nodze, rozwieraj i rozciągaj palce oraz kręć stopami ósemki i kółka. Dzięki temu noszenie szpilek nie będzie potem torturą.

Zwracaj uwagę na postawę

Ważne jest również to, jak chodzisz. Musisz się pilnować i nie garbić – ściągnij łopatki i napnij mięśnie brzucha. Dobrze jest również robić sobie od czasu do czasu przerwy, podczas których nogi odpoczną. Jak to zrobić? Po prostu usiądź. Możesz również zdjąć na chwilę buty – Twoje nogi na pewno nie będą wtedy tak obolałe.

Jeśli natomiast musisz przez dłuższy czas stać, rozstaw nogi tak, aby znajdowały się na szerokości bioder. Dzięki temu ciężar ciała będzie rozłożony równomiernie, a szpilki nie będą tak uciążliwe.

Zainwestuj we wkładki

Jeśli wiesz, że spędzisz w szpilkach bardzo długo czas, koniecznie kup specjalne wkładki. Najlepiej takie, które będą grubsze na śródstopiu. To właśnie na to miejsce pada największy nacisk, dlatego stopy są tam potem obolałe, a skóra zgrubiała.

A jeśli szukasz bardziej trwałego rozwiązania, możesz skorzystać z medycyny estetycznej. Niektóre panie wstrzykują sobie w poduszeczkę śródstopia botoks, aby noszenie szpilek nie było tak bolesne i uciążliwe.

Jak kupować szpilki?

Jak kupić wygodne szpilki? To proste, nigdy nie kupuj ich przez internet! Absolutnie konieczne jest przemierzenie butów przed ich kupieniem. W sklepie załóż na nogi oba i pochodź w nich chwilę. Jeśli od razu czujesz, że coś jest nie tak, zrezygnuj z nich – nawet jeśli to najpiękniejsze szpilki świata.

Nigdy nie kupuj też za wąskich, albo za małych butów – może to doprowadzić do stałych deformacji stóp.

Grubiej znaczy lepiej

Cieniutkie, wysokie szpilki są bardzo seksowne. Niestety są również najbardziej niewygodne i szkodliwe dla postawy i naszego zdrowia. Jeśli bardzo często chodzisz w butach na wysokim obcasie do pracy, lepiej wybierz te na trochę grubszym obcasie. Łatwiej będzie w nich wytrzymać przez 8 godzin.

W szpic?

Warto również zrezygnować z częstego noszenia szpilek z czubem w szpic. Zwłaszcza jeśli masz dość szeroką stopę. Wąski nosek i wysoki obcas to przepis na haluksy – deformację stopy, którą da się usunąć tylko operacyjnie.

To jednak nie wszystko, zbyt wąskie buty ściskają palce do tego stopnia, że paznokcie nie mogą rosnąć normalnie i wrastają w ciało. 

___

ZdrowoBardzo / AS

Szpilki damskie - które wybrać?

Do czego dobrać trampki męskie?