Zamknij

Tłuszczak w piersiach: objawy nowotworu. Czy jest groźny?

24.11.2021
Aktualizacja: 11.12.2021 10:28

Czujesz, że w piersi znajduje się guzek, który można przesuwać palcami? To może być tłuszczak, czyli niezłośliwy nowotwór powstający z komórek tłuszczowych. Małe tłuszczaki nie powodują zwykle żadnych dolegliwości, ale większe mogą wywoływać ból i tkliwość piersi. Czy tłuszczaki trzeba usuwać? Skąd się biorą? Wyjaśniamy.

Tłuszczak w piersiach
fot. Shutterstock
  1. Tłuszczak w piersi: przyczyny. Skąd się bierze tłuszczak?
  2. Tłuszczak w piersi: objawy. Na co zwrócić uwagę?
  3. Tłuszczak w piersi: badania. Jak wykryć tłuszczaka?
  4. Tłuszczak w piersi: leczenie. Czy tłuszczaki trzeba usuwać?

Tłuszczak w piersi to łagodny nowotwór tkanki łącznej. Jest miękki i można o przesuwać pod palcami. Tłuszczaki mają tendencję do powiększania się, co zwykle powoduje ból w piersi. 

Tłuszczak w piersi: przyczyny. Skąd się bierze tłuszczak?

Tłuszczaki są tworzone głównie przez dojrzałe komórki tłuszczowe, tzw. adipocyty. Lokalizują się zazwyczaj w tkankach podskórnych, ale mogą także umiejscowić się głęboko w ciele, nawet w pobliżu narządów wewnętrznych.

Do końca nie wiadomo, co powoduje powstawanie tłuszczaków. Uważa się, jednak, że czynniki zapalne mogą powodować wzrost i podział zdrowych, dojrzałych komórek tłuszczowych. Mówi się także o predyspozycjach genetycznych, ponieważ tłuszczaki mnogie często występują u członków jednej rodziny.

Tłuszczak w piersi: objawy. Na co zwrócić uwagę?

Skóra, pod którą umiejscowiony jest tłuszczak, wygląda normalnie: nie jest zaczerwieniona, wciągnięta, nie jest też pokryta krostkami. 

Tłuszczak pod skórą wyczuwalny jest jako zgrubienie, które można przesuwać palcami (po czym wraca na swoje miejsce).

Większe guzki mogą uciskać okoliczne tkanki, co powoduje ból piersi i tkliwość w miejscu, gdzie znajduje się tłuszczak. Ból może też pojawiać się w wyniku ucisku powodowanego obcisłą odzieżą lub fiszbiną od biustonosza.

Tłuszczak w piersi: badania. Jak wykryć tłuszczaka?

Guzki w piersiach, w tym tłuszczaki, są zwykle wykrywane podczas samobadania piersi lub podczas wizyty kontrolnej w gabinecie ginekologicznym. Lekarz podczas badania palpacyjnego (ręką) jest zwykle w stanie ocenić, że ma do czynienia z tłuszczakiem, ale konieczne jest również wykonanie USG piersi, a także biopsji.

Podczas biopsji pobierana jest próbka z guza, którą następnie poddaje się ocenie mikroskopowej. Na tej podstawie ocenić można charakter zmiany.

Badanie przez profesjonalistę jest niezwykle ważne, ponieważ niektóre zmiany tłuszczakowe, na przykład tłuszczakomięsaki, są nowotworami złośliwymi. Każdy guzek powinien zostać dokładnie zbadany, aby wykluczyć jego złośliwość.

Tłuszczak w piersi: leczenie. Czy tłuszczaki trzeba usuwać?

Małych tłuszczaków, które nie powodują żadnych dolegliwości, z reguły się nie usuwa. Należy jednak kontrolować zmianę i regularnie zgłaszać się na badania. 

Usuwa się natomiast tłuszczaki duże (przekraczające kilka centymetrów) i te, które wywołują ból i inne dolegliwości.

Zabieg usunięcia tłuszczaka z piersi może pozostawić na skórze niewielką bliznę. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: braster.eu; medicover.pl