Zamknij

Antykoncepcja zmniejsza ryzyko raka jajnika u kobiet z mutacją BRCA

09.07.2021
Aktualizacja: 09.07.2021 10:50

Holenderscy naukowcy zbadali ryzyko rozwoju raka u kobiet, które przyjmują antykoncepcję doustną i mają mutację genów BRCA1 i BRCA 2. Potwierdzono, że tabletki antykoncepcyjne także u nich, podobnie jak w całej populacji, zmniejszają ryzyko wystąpienia raka jajnika. Wiadomo już także, od czego zależy skuteczność takiej profilaktyki.

Tabletki antykoncepcyjne a rak jajnika u kobiet z BRCA
fot. Shutterstock

Mutacje w genach BRCA1 i BRCA2 wiążą się z wysokim ryzykiem zachorowania na raka jajnika. Średnie ryzyko zachorowania na tę chorobę do 70. roku życia oszacowano na 41 proc. dla nosicielek mutacji BRCA1 i 15 proc. dla nosicielek mutacji BRCA 2. Stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych natomiast silnie chroni przed zachorowaniem na raka jajnika i wynosi około 50 proc. w populacji ogólnej (skuteczność zależy jednak od czasu stosowania). Choć naukowcy już wcześniej proponowali tabletki antykoncepcyjne jako zapobieganie rakowi jajnika także u kobiet z mutacją BRCA1 i BRCA2, to nie wiadomo było dokładnie, od czego zależy skuteczność takiej profilaktyki. Właśnie to badali naukowcy z Holenderskiego Instytutu Badań nad Rakiem w Amsterdamie. Wyniki badania ukazały się na łamach „American Journal of Obsterics & Gynecology”.

BRCA, antykoncepcja i ryzyko raka jajnika

Naukowcy z Amsterdamu zbadali zależność pomiędzy stosowaniem doustnej antykoncepcji a ryzykiem raka jajnika u kobiet z mutacją BRCA1 i BRCA2. Przebadano 3989 kobiet z mutacją BRCA1 i 2445 kobiet z mutacją BRCA2.
Uczestniczki z BRCA, u których zdiagnozowano raka jajnika, rzadziej stosowały doustną antykoncepcję (tabletki przyjmowało 58,6 proc. kobiet z BRCA1 i 53,5 proc. z BRCA2) niż kobiety z mutacją, u których nie zdiagnozowano nowotworu (tabletki przyjmowało 88,9 proc. kobiet z BRCA1 i 80,7 proc. z BRCA2).

Na zmniejszenie ryzyka pozytywnie wpływał także dłuższy czas stosowania tabletek antykoncepcyjnych oraz stosowanie ich w niedalekiej przeszłości. Kobiety z BRCA1 i BRCA2, u których zdiagnozowano raka jajnika stosowały antykoncepcję średnio przez siedem lat, podczas gdy te, które nie zachorowały – średnio 8 lat (grupa z BRCA1) i 9 lat (grupa z BRCA2).

Jakie jest znaczenie tego badania?

Do tej pory w większości badań analizowano związek pomiędzy czasem stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych a ryzykiem wystąpienia raka jajnika, nie biorąc pod uwagę innych cech charakterystycznych dla stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych. – W przypadku nosicielek mutacji BRCA1 wykazaliśmy, że czas trwania stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych jest istotnie ważniejszy niż m.in. wiek rozpoczęcia ich używania. Co więcej, silny efekt ochronny związany z długim czasem stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych utrzymuje się długo – oceniają naukowcy z Amsterdamu.

Holendrzy zapewniają też, że obecne wyniki oparte są na stosunkowo dużej próbie nosicielek mutacji BRCA1 i BRCA2 i skorygowane o potencjalne błędy w testowaniu i przeżywalności.
Dziedziczne mutacje BRCA są istotnym czynnikiem ryzyka kobiecych nowotworów. W przypadku mutacji genu BRCA1 ryzyko wystąpienia raka piersi wynosi od 50 do 80 proc., a ryzyko raka jajnika – około 45 proc. Przy mutacji BRCA2 jest to odpowiednio 31-56 proc. (rak piersi) i 11-27 proc. (rak jajnika).

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: PAP / www.ajog.org