Zamknij

Piwo zdrowe dla kobiet? Badania to potwierdzają!

Aleksandra Supryn
30.09.2015 13:32
Piwo zdrowe dla kobiet? Badania to potwierdzają!
fot. Piwo zdrowe dla kobiet? Badania to potwierdzają!

Choć dotychczas wiele mówiło się o szkodliwości alkoholu, to naukowcy z Szwecji ogłosili ostatnio zaskakujące badania. Wynika z nich, że piwo ma wiele właściwości zdrowotnych, które szczególnie oddziałują na kobiety. 

Czy zazwyczaj stroniłaś od piwa, bo uważałaś, że jest zbyt kaloryczne lub po prostu niezdrowe? Naukowcy z Uniwersytetu w Goeteborgu udowodnili, że okazjonalne picie piwa nie tylko ‒ co wiadome ‒ poprawia humor, ale też zapobiega poważnym chorobom.

Wpływ piwa na zdrowie

Piwo w niewielkich ilościach często jest polecane osobom mającym problemy z układem moczowym, ponieważ zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych. Zawiera proteiny, witaminy i minerały, które mają działanie orzeźwiające i ułatwiające przyjmowanie substancji odżywczych.

Co ciekawe, dziennik „Scandinavian Journal of Primary Health Care” poinformował, że kobiety, które wypijają od czasu do czasu jedno lub dwa piwa, są o 30 proc. mniej narażone na ryzyko zawału mięśnia sercowego. Przy tym badania, przeprowadzone na 1500 kobietach w średnim wieku, wykazały, że panie, które w ogóle unikają tego alkoholu mają podwyższone ryzyko ataku serca.

Naukowcy śledzili losy badanych kobiet aż przez 32 lata. W grupie niepijących aż 185 pań przeszło atak serca, u 165 zdiagnozowano udar mózgu, 160 kobiet zachorowało na cukrzycę, a u 345 zdiagnozowano chorobę nowotworową.

Badania wskazały przy tym, że częste spożywanie napojów spirytusowych zwiększa prawdopodobieństwo śmierci w wyniku choroby nowotworowej o 50 proc.

Specjaliści zwracają jednak uwagę, że wyniki ich badań muszą jeszcze zostać potwierdzone i przypominają, że nadmierne spożywanie alkoholu jest szkodliwe. 

Źródło:PAP/Health.com